Ölüye Bile Reçete Çıkarmışlar

Olaylar
Gaziantep polisi sahte evraklarla reçete yapıp devleti zarara uğratan şebekeyi 5 aylık takibin ardından çökertti. Şebekenin sağlam insanların yanı sıra ölüye bile rapor düzenleyerek ilaç alıp devleti ...
EMOJİLE

Gaziantep polisi sahte evraklarla reçete yapıp devleti zarara uğratan şebekeyi 5 aylık takibin ardından çökertti.

Şebekenin sağlam insanların yanı sıra ölüye bile rapor düzenleyerek ilaç alıp devleti dolandırdığını tespit etti. Edinilen bilgiye göre, Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Sosyal Güvenlik Kurumu Gaziantep Bölge Müdürlüğü ile birlikte sahte reçete düzenleyen bir suç örgütüne yönelik operasyon başlattı.

Organize bir şekilde çalışarak reçete ve hasta raporlarında usulsüzlük yapan şebekeyi mercek altına alan polis 5 ay süresince şüphelileri takibe aldı.

Uzun süren çalışmalarda liderliğini Ş.A.’nın (36) yaptığı organize suç örgütünün irtibatlı olduğu bazı şahıslar ile ortak hareket ederek TC. kimlik numaralarını kişilerin bilgisi dışında kullanarak kişiler adına Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde irtibatlı oldukları elemanına sahte ilaç muafiyet raporu düzenlettirdikleri, buna uygun olarak çok sayıda pahallı ilaç içeren reçete düzenlettirdikleri, bu reçeteleri SGK ya fatura ettikleri daha sonra kupürü kesik olan ilaçları el altından piyasaya sürdükleri tespit edildi.

Bununla da yetinmeyen şebeke üyeleri hayatını kaybeden bir vatandaş için psikiyatri hastası olarak gösterip reçete hazırladı. Ölen vatandaş adına ilaç alan şebeke üyeleri parayı SGK’dan tahsil ettikten sonra bu ilaçları da yine el altından piyasaya sürdüğü öğrenildi. Şebeke üyelerinin bu şekilde hem kamuyu zarara uğrattıkları hem de ilaçları ikinci kez satarak haksız kazanç sağladıkları tespit edildi.

Bu sırada şebeke lideri Ş.A.’nın işlerini daha kolay yapabilmek için A.F.A.’nın eczanesini kiralayarak Profesör ve Doçentlerden habersiz onların imzalarıyla hazırlanan sahte reçeteleri burada alıp sattığı öğrenildi. Ş.A. eczaneyi devir aldığında aylık cirosu 10 bin TL iken ciroyu sahte reçetelerle bir anda 90 bin TL’ye çıkardığı öğrenildi. Bu ciro ile vergi rekortmeni listesine giren Ş.A.’nın cirosu her arttıkça şebeke üyeleriyle birlikte şampanya patlattığı öğrenildi.

Şebekenin bu çalışmalarını adım adım takip eden polis Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla harekete geçerek bazı ev ve iş yerlerine eş zamanlı baskınlar yaptı. Yapılan baskınlarda şebeke lideri Ş.A. ve beraber çalıştığı ileri sürülen 2’si bayan 9 kişi daha gözaltına alındı.

Gözaltına alınan şüphelilerin ifadelerine başvuran polis şebekenin yapısını ve çalışma sistemini öğrenmeye çalıştı. İfadeleri alınan şüpheliler bu sabah, ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurma, örgüt faaliyeti kapsamında resmi belgede
sahtecilik, nitelikli dolandırıcılık ve kamuyu zarara uğratma’ suçlarından adli makamlara sevk edildi.

Sabah