Ölüdeniz’de Korkutan Kirlilik

Olaylar
Tur teknelerinin neden olduğu iddia edilen kirlilik, tatilcilerin tepkisine neden oldu. Kirlilik paraşüt pilotları tarafından havadan görüntülenirken, tekne sahipleri kirliliğin nedeni olarak güneş kr...
EMOJİLE

Tur teknelerinin neden olduğu iddia edilen kirlilik, tatilcilerin tepkisine neden oldu. Kirlilik paraşüt pilotları tarafından havadan görüntülenirken, tekne sahipleri kirliliğin nedeni olarak güneş kremlerini gösterdi.

Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde plajlarıyla ünlü Ölüdeniz Beldesi’ndeki deniz kirliliği tatilcileri isyan ettirdi. Teknelerin sintine atıklarını denize boşaltması nedeniyle Belcekız Plajı’nda deniz yüzeyini yağ kapladı. Ölüdeniz’de tatil yapan birçok yerli ve yabancı turist, serinlemek için gittikleri Belcekız Plajı’nda yağ atıkları içinde yüzmeye çalıştı. Her gün binlerce kişinin denize girdiği plajdaki kirlilik, tatilcileri tepkisine neden oldu.

TATİLCİLER ÇÖZÜM İSTEDİ

Ankaradan her yıl buraya tatil için geldiklerini anlatan Atilla Keşan, Belcekız Plajı’nda ilk kez böyle bir kirlilikle karşılaştıklarını söyledi. Keşan, "Kirliliğin teknelerin bıraktığı atıklardan olduğunu düşünüyorum. Tekneleri bir an önce kıyıdan uzaklaştırması gerekiyor. Yoksa burada denize girecek yer kalmayacak" dedi.

Antalya’dan oğluyla tatile gele Hatice Dursun ise, güzel bir denize girmeyi umduklarını, gördükleri karşısında otelin havuzunda yüzeceklerini belirterek, "Kirlilik, teknelerden kaynaklanıyormuş. Umarım zamanda çözüm bulunur" diye konuştu.

Fethiye’de oturan Ekrem Erten de, "Turdan dönen tekneler pisliklerini denize bırakıyor. Ölüdeniz’de her gün saat 10.00’da bu kirlilik oluşuyor. Akşam saatlerinde ise artıyor" dedi.

KİRLİLİK HAVADAN DA GÖRÜNTÜLENDİ

Deniz kirliliğine Ölüdeniz’de yamaç paraşütü yapan pilotlarda duyarsız kalmadı. Pek çok pilot, denizdeki kirliliği havadan görüntüledi. Easy Riders Paraşüt Pilotu Ceyhun Aksoy, "Kirlilikten dolayı ne yapacağımızı şaşırdık. Belcekız Plajı’nın her türlü görsel güzelliğini çekerek müşterilerimize veriyoruz. Fakat şimdi kirliliği görüntülemeye başladık. Yetkililer bir an önce önlem almalıdır" dedi.

Şikayetlerin artması nedeniyle Fethiye Sahil Güvenlik ekipleri, denetimlerini sıklaştırdı.

TUR TEKNELERİNİN UZAKLAŞTIRILAMASINI İSTEDİ

Belcekız plajını işleten Muğla El Sanatları Sanayi Ltd. Şti. (MELSA) Fethiye Koordinatörü İbrahim Akoğlu, konuyla ilgili sıkıntıyı Fethiye Kaymakamlığına bildirdiklerini söyledi. Kaymakamlık ve Sahil Güvenlik ekiplerinin tekneleri takip etmesi gerektiğini kaydeden Akoğlu, "Bizim görevimiz olmamasına rağmen botlarla denize açılarak yüzeydeki pislikleri temizliyoruz. Teknelerin plajdan çekilmesi gerekir. Bizlerde çok mağdur durumdayız. Tatilcileri olumsuz etkiliyor" diye konuştu.

"KİRLİLİĞİN NEDENİ GÜNEŞ KREMLERİ"

İddialara yanıt veren Belcekız Deniz Motorları Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Yüksel Karakaya, denizin kirliliğinin teknelerden kaynaklanmadığını savunarak, "Belcekız Plajı’nda yıllarca bu sorunla karşı karşıyayız. Kirlilik tamamen rüzgarın kıyıya getirdiklerinden oluşmaktadır. Rüzgardan dolayı, oluşan toz ve çam ağaçlarından gelen kirliliktir. Belcekız ve Kumburnu’nda binlerce insanın kullandığı güneş kremleri de kirliliğe neden olmaktadır. Plaja bağlı bulunan 14 teknenin bıraktığı bir kirlilik değildir" dedi.

Milliyet