Oktay Ekşi İstifa Etti

Olaylar
HES’lerle ilgili yazısında Başbakan ve bakanlar için "Anasını bile satan zihniyet" ifadelerini kullanan Oktay Ekşi, tepkiler üzerine önce köşesinden özür diledi. Ancak tepkiler çığ gib...
EMOJİLE

HES’lerle ilgili yazısında Başbakan ve bakanlar için "Anasını bile satan zihniyet" ifadelerini kullanan Oktay Ekşi, tepkiler üzerine önce köşesinden özür diledi. Ancak tepkiler çığ gibi büyüyünce 36 yıldır başyazarlık yaptığı Hürriyet‘ten istifa etti. Ekşi, Hürriyet’ten kovulmadığını, kendi isteğiyle ayrıldığını söyledi.

Rize İkizdere Vadisi’nde kurulması planlanan hidroelektrik santralleriyle ilgili yazısında Başbakan ve bakanlara ağır hakaret eden Hürriyet Başyazarı Oktay Ekşi, tepkiler üzerine istifa etti. Zaman’ın ulaştığı Ekşi, 36 yıldır başyazarlık yaptığı Hürriyet’ten kovulmadığını, kendi isteğiyle ayrıldığını söyledi. Ekşi, Basın Konseyi başkanlığı görevine ise devam edeceğini bildirdi.

Oktay Ekşi’nin gazete ile yollarını ayıran yazısı 28 Ekim’de yayımlandı. Ekşi, "Az demişiz" başlıklı yazıda Rize İkizdere Vadisi’nde kurulması planlanan hidroelektrik santralleri (HES) ve Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun konuyla ilgili kararından yola çıkarak Başbakan Tayyip Erdoğan ile Enerji Bakanı Taner Yıldız ve Çevre Bakanı Veysel Eroğlu’nu eleştirdi. Yazısını ağır hakaret içeren şu ifadeyle bitirdi: "Şimdi, anasını bile satan işte o zihniyetin marifetlerini görüyorsunuz."

Başbakan Erdoğan’ın bu ifadelere tepkisi sert oldu. Erdoğan, Köşk’teki Cumhuriyet resepsiyonunda "Gazetecilik buysa böyle gazetecilerle mücadele etmem, savaşırım." karşılığını verdi. Oktay Ekşi, tepkiler üzerine dünkü yazısında ‘Ayarı kaçırmışız’ diyerek özür diledi. Ancak bu özür AK Partililerin öfkesini dindirmedi. Önceki gün Ekşi’yi e-mail yağmuruna tutan partililer dün de Hürriyet Gazetesi’nin önünde protesto eylemi yaptı. Ellerinde "Oktay Ekşi istifa et, Ekşili Hürriyet’i istemiyoruz, Cennet anaların ayakları altındadır, Ekşi kendisi gibi bilir her işi" yazılı dövizler taşıyan grup, "Oktay Ekşi istifa, Oktay Ekşi şaşırma sabrımızı taşırma" sloganları attı. Kalabalıktan bazı kişiler ellerindeki Hürriyet gazetesini yakıp gazete binasına yürümek isteyince parti yetkilileri buna engel oldu. Taşkınlık çıkarmak isteyenlere izin verilmedi. Grup daha sonra herhangi bir olaya mahal vermeden dağıldı.

ARINÇ: BASIN KONSEYİ’NDEN DE İSTİFA ETSİN

Atlantik Eğitim Kurumları Mezunlar Derneği’nin açılış törenine katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, gazetecilerin Ekşi’nin istifası ile ilgili sorularını cevapladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki günkü resepsiyonda yazıyla ilişkili eleştirilerini dile getirdiğini, Ekşi’nin de dünkü yazısında özür dileyen ifadeler kullandığını kaydeden Arınç, yazıdaki çirkin ifadelerin hemen unutulacak türden olmadığını söyledi. Arınç, "Bu istifa yeterli değil. Sanırım başyazarlıktan istifa etti. Sayın Ekşi’nin, Basın Konseyi başkanlığından istifa etmesini daha uygun buluyorum, şık olan budur." dedi.