O Tornavidalılar Asker Çıktı

Olaylar
Mustafa Gökkılıç’ın haberi Muhsin Yazıcıoğlu 2009 da seçim gezisi için bindiği helikopterin düşmesi sonucu ölmüştü.   Cumhurbaþkanı Abdullah Gül’ün, Muhsin Yazıcıoğlu’nun ...
EMOJİLE

Mustafa Gökkılıç’ın haberi

Muhsin Yazıcıoğlu 2009 da seçim gezisi için bindiği helikopterin düşmesi sonucu ölmüştü.
 
Cumhurbaþkanı Abdullah Gül’ün, Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümüyle ilgili “Helikopterin beyni ortada yok. Bunları keçiler mi götürdü?” diyerek bir videodan bahsetmesi gözleri yeniden helikopter kazasına çevirdi. Olayın ardından helikopterin beynini söken ve cesetleri çıkaran bazı kişilere ait görüntülerin bulunduğunu açıklayan Gül’ün izlediği videoda 12 kişilik askeri birlik olduğu ortaya çıktı. Gül’ün izlediği görüntülerde Doğal Afetler Arama Kurtarma (DAK) Timi Komutanı Yarbay Ali Ülker ile birlikte 12 kişinin yer aldığı belirtildi. Kaza sonrası hazırlanan Devlet Denetleme Kurulu raporunda 12 kişi şüpheli olarak belirtiliyor ve haklarında savcılıkça soruşturma başlatılması isteniyor.

Mart 2009’da Kahramanmaraş’tan kalkışından sonra altı kişinin öldüğü helikopter kazasıyla ilgili Cumhurbaşkanlığı’nın talimatıyla soruşturma yürüten Devlet Denetleme Kurulu’nun (DDK) raporunda helikopter enkazı yakınlarında çekilen görüntülerle ilgili bilgilerin bulunduğu belirtildi. DDK raporunun tespit ve öneri kısmında şu ifadeler yer alıyor:

“Kaza mahallinde yakılarak kısmen yok edilen helikoptere ait bazı parça ve atıkların, 28.3.2009 günü bölgede bulunan DAK timi ve daha sonra oraya ulaşan ve gece orada kalan Ankara JOAK Dağcılık timi tarafından yakılmış olabileceği anlaşılmıştır. Ayrıca söz konusu parça atıkların KSK tarafından tek tek fotoğraflandığı ve helikopterin hangi parçaları olduğunun belirlendiği görülmüştür. Ancak yakılan parçaların mahiyeti de dikkate alınarak enkazla ilgili delillerin bozulmasına yol açılıp açılmadığının Kahramanmaraş Başsavcılığı’nca soruşturulması gerektiği düşünülmektedir.”

Gül’ün bahsettiği ‘eli tornavidalı adamlar’ da DDK raporunda açıkça yer alıyor. Raporda helikopterin parçalarını yaktığı tespit edilen DAK Komutanı Yarbay Ali Ülker’in ismi açıkça yazılı. Raporda DAK timinin enkaz noktasındaki personeline ilişkin şu ifadeler var:

“Ali Ülker komutasında dokuz kişilik DAK timinin saat 10.20’de helikopter ile enkaz bölgesine indirildiği, ikinci helikopterin ise ekipleri indirirken kuyruk kısmından kırıma uğradığı ve olay bölgesinde kaldığı, ölü ve yaralı olmadığı, DAK timi yanında olay bölgesinde bir GKK ile üç komando olmak üzere 13 kişinin helikopter enkazının yanında olduğu bilgisi verilmiştir.”

Radikal