Nedim Şener’in Hakimle İlginç Diyaloğu!

Olaylar
Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi, yayımlanan bir haberiyle "Devrimci Karargah Örgütüne ilişkin soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiği" iddiasıyla yargılanan gazeteci Nedim Şener’e 16 ...
EMOJİLE

Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi, yayımlanan bir haberiyle "Devrimci Karargah Örgütüne ilişkin soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiği" iddiasıyla yargılanan gazeteci Nedim Şener’e 16 bin 666 lira para cezası verdi. Mahkemede Hakim Hasan Gülver, Şener’e ‘Ne oldu seyircin azalmış’ dedi. Şener ise ‘Bu zaten son dosyamız. Tutuklanmamın hayrı bu oldu. Dosyalarımızı temizledik’ diye karşılık verdi.

Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, tutuksuz sanık Nedim Şener ve avukatı katıldı. Davanın diğer tutuksuz sanığı Hasan Çakalkurt ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada Mahkeme Hakimi Hasan Gülver, az sayıda izleyicinin duruşmayı izlemesi üzerine Şener’e, "Ne oldu popülariten azalmış. Seyircilerin azalmış" dedi. Şener de bunun üzerine, "Bu da zaten son dosyamız. Tutuklanmamın hayrı bu oldu. Dosyalarımızı temizledik" şeklinde konuştu.

Şener ayrıca Hakim Hasan Gülver’in önceki duruşmada kendisine tost aldığını hatırlatarak, "İyi ki tostu yiyebilmişim. Teşekkür ederim. O gün akşam cezaevine 5-6 gibi varabildik. O gün uzun süre sonra boğaz köprüsünü de gördüm. Çok güzeldi" diye konuştu.

Şener, gazetede, yer alan söz konusu haberin üstünde yayımlanan kupürün, Nazmi Ayhan’a ait tanık beyanı ile Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından alınan ve dosyaya gönderilen tanık beyanı arasında farklılıklar olduğunu dile getirerek, beraatini talep etti.

Duruşmada, kararını açıklayan Mahkeme Hakimi Hasan Gülver, eser sahibi tespit edildiğinden sanık Hasan Çakalkurt’un beraatine karar verdi.

"EVE UĞRAYIP KAHVE İÇELİM…"

Sanık Nedim Şener’in gizliliği ihlal ettiği gerekçesiyle 20 bin TL adli para cezasına çarptırılmasına hükmeden mahkeme, sanığın duruşmadaki iyi halini göz önünde bulundurarak bu cezanın 16 bin 666 TL’ye düşürülmesine karar verdi. Hakim Gülver, hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasını hükmetti.

Duruşma sonrasında gazetecilere açıklama yapan Nedim Şener, evinin adliyeye 5 dakika uzaklıkta olduğunu ifade ederek, "Jandarmalar götürüp getirirken çok garip oluyordu. Hatta eve uğrayıp bir kahve içelim diye espri bile yapmıştım. Sanki, onları başkası yaşamış gibi geliyor şimdi bana" dedi.

İDDİANAME

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 3 Kasım 2010’da Milliyet gazetesinin 1. sayfasında başlayan ve 16. sayfasında devam eden "Siyah çanta odada yoktu" başlıklı haberde, özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği tarafından yürütülen "Devrimci Karargah Örgütü" soruşturmasında tanık olan Nazmi Ayhan’ın ifade örneğinin ifşa edildiği kaydediliyordu.

İddianamede, eser sahibi Nedim Şener ile o tarihte sorumlu yazı işleri müdürü olan Hasan Çakkalkurt’un, "soruşturmanın gizliliğini ihlal etmek" suçundan 1,5 ile 4,5’ar yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyordu.

ahaber.com