Myanmar’daki zulüm kınandı

Olaylar
Ankara’da Hacı Bayram Veli Camii’nde kılınan sabah namazı sonrası Myanmar’ın batısındaki Arakan bölgesinde öldürülen Müslümanlar için dua edilerek, basın açıklaması yapıldı. Ankara M...
EMOJİLE

Ankara’da Hacı Bayram Veli Camii’nde kılınan sabah namazı sonrası Myanmar’ın batısındaki Arakan bölgesinde öldürülen Müslümanlar için dua edilerek, basın açıklaması yapıldı.

Ankara Müslüman Gençleri Platformu üyeleri, Hacı Bayram Veli Camii’nde kılınan sabah namazının ardından bahçede toplandı. Grup ellerinde "Arakan’da katliama son", "Arakan’da kardeşim var", Arakan işgal altında" yazılı pankartları taşıdı. Grup adında açıklama yapan Abdullah Taha Can, "Mübarek Ramazan ayını idrak ettiğimiz şu günlerde ne yazıkki dünyanın dört bir yanından mazlumların çığlıkları yükseliyor. Bu çığlıkların en yüksek dereceye ulaştığı yerlerden biri de Myanmar’ın batısındaki Arakan bölgesidir. Yıllardır Arakan’ı işgal altında tutan Myanmar devleti tarafından desteklenen fanatik budist çetelerinin Müslümanlara yönelik başlattığı saldırılar bir soykırıma dönüşmüştür" diye konuştu. Son iki ayda yaşanan olaylarda bine yakın vatandaşın hayatını kaybettiğini ifade eden Can, "on binlerce Müslüman da evlerini, topraklarını terk etmek zorunda kalmıştır. Arakanlı Müslümanlar, bu bölgede yıllardır ayrımcılığa tabi tutulmuşlardır. Araknlı kardeşlerimizin dinleri, tarihleri İslami kimlikleri yok edilmeye çalışılmıştır. Bölgede ciddi insani bir kriz yaşanmakta, Arakan’da insanlığa karşı büyük bir suç işlenmektedir. İslam Dünyası, özellikle yıllarca dünyada mazlumların hamiliğini yapmış olan Türkiye Arakan’daki zulmün sona ermesi için elinden gelen her şeyi yapmalıdır" ifadelerini kullandı.

Gazeteci Adem Özköse de yaptığı konuşmada, Müslümanlara karşı yapılan bu saldırılara sessiz kalmayacaklarına belirtti.

Yapılan basın açıklamasının ardından aralarında sabah namazı için camiye gelenlerin de bulunduğu gruptakiler, Arakan’da öldürülen Müslümanlar için dua etti. Tekbir getiren grup, daha sonra dağıldı.

TRABZON VE GİRESUN

Trabzon’da sabah namazı sonrası tarihi İskenderpaşa camii önünde biraraya gelen Trabzon ve Giresun’daki Sivil Toplum Kuruluşları ortak bir basın açıklaması yaparak Güney Asya ülkesi Myanmar’ın Arakan Bölgesi’nde yaşayan müslümanlara yönelik olarak yapılan şiddet ve saldırıyı kınadı.

Basın açıklamasında Arakan Bölgesi’nde son iki ayda yapılan katliamlar sonucu bine yakın müslümanın hayatını kaybettiği belirtilerek yaşanan zulme sessiz kalınmaması istendi.

Trabzon İHH Genel Sekreteri Yüksel Keleş, Anadolu Gençlik Derneği Trabzon Şubesi Sekreterya Komisyonu Başkanı Mustafa Ustaalioğlu, ÖZGÜR-DER Küzükçekmece Şube Başkanı Nabi Okur yaptıkları konuşmalarda Arakan Bölgesi’nde yaşananlara dikkat çekerek katliamın bir an önce durdurulması için gerekenin yapılmasını istedi.

Ortak basın açıklamasını okuyan Akçaabat İlim Yolcuları Derneği Üyesi Uğur Şener Arakan Bölgesi’nde, Budist çetelerin müslümanlara yönelik başlattığı saldırıların soykırıma dönüştüğünü kaydederek, "Yıllardır Arakan’ı işgal altında tutan Myanmar devleti tarafından desteklenen fanatik Budist çetelerinin Müslümanlara yönelik başlattığı saldırılar bir soykırıma dönüşmüştür. Son iki ayda yaşanan olaylarda şu ana kadar bine yakın müslüman hayatını kaybederek, on binlerce müslüman da evlerini, topraklarını terk etmek zorunda kalmıştır. yıllardır Myanmar devletinin baskılarına maruz kalan Arakan’lı müslümanlar okullarda, devlet dairelerinde Myanmar yönetimi eliyle ayırımcılığa tabi tutulmakta, Arakan’lı kardeşlerimizin dilleri, tarihi ve İslami kimlikleri yok edilmeye çalışılmaktadır. Ayrıca Arakan’lı Müslümanlar topraklarından zorla çıkartılarak kardeşlerimizin yerlerine Budist köylüler yerleştirilmektedir. Bölgede ciddi bir insan krizi yaşanmakta, Arakan’da insanlığa karşı büyük suç işlenmektedir. Türkiye halkı, Türkiye’li duyarlı insan olarak söz konusu Müslümanlar olunca sus pus olan BM’den en ufak bir yardım beklemediğimizi, BM’ye hiç bir şekilde güvenmediğimizi açıkça deklare etmek istiyoruz. İslam dünyası, özellikle de yıllarca dünyadaki mazlumların hamiliğini yapmış olan Türkiye, Arakan’daki zulmün sona ermesi için elinden gelen her şeyi yapmalıdır. Bütün dünya Müslümanlarını, dünyanın tüm vicdanlı insanlarını Arakan’da yaşanan zulmün sona ermesi için bir an önce harekete geçmeye çağrıyoruz" dedi.

Basın açıklaması dua okunmasıyla sona erdi.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme