Mursi’den İran’a soğuk duş

Olaylar
Otuz yıl aşkın süredir İran’ı ziyaret eden ilk Mısır cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi, Tahran’da İran’ın bütün devlet ricali ve onların daveletlisi olan Suriyeli rejim temsilcilerin...
EMOJİLE

Otuz yıl aşkın süredir İran’ı ziyaret eden ilk Mısır cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi, Tahran’da İran’ın bütün devlet ricali ve onların daveletlisi olan Suriyeli rejim temsilcilerinesalonu terkettiren sözler sarfetti.

Otuz yıl aşkın süredir İran’ı ziyaret eden ilk Mısır cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi’nin, Tahran’da gerçekleştirilen Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi’nde yaptığı konuşma, toplantılara katılan Suriye heyetini kızdırdı. Heyet, Suriye rejimini eleştiren Mursi’nin konuşması sırasında salonu terk etti.
1979’daki İslam Devrimi’nden bu yana İran’ı ziyaret eden ilk Mısır cumhurbaşkanı olan Mursi, zirvedeki konuşmasında, "Zalim Suriye rejiminin karşısında Suriye halkının yanında olmak insanlığımızın ve imanımızın gereğidir" dedi.

"Suriye demokratik bir sisteme geçmelidir, ülke iç savaş ve bölünme tehlikesiyle karşı karşıyadır, bunu önlemek için Suriye muhalefetinin birlik olması gerekir. Suriye’de kanın akması tüm dünyanın sorumluluğudur" diyen Mursi, "Akan kan karşısında sessiz kalmak Suriye halkına dost olanlara yakışmaz. Somut adımlar atılmadıkça akan kanın durmayacağını idrak etmeliyiz" ifadesini kullandı.
Mursi konuşmasına 4 halifenin ruhlarına ‘fatiha’ okuyarak başladı. İran devlet televizyonu Mursi’nin konuşmasını farklı tercüme etti.

Mursi’nin Suriye heyetini salonu karkettiren sözlerinden başlıklar:
– Suriye halkının mücadelesi Filistin halkının direnişine benziyor.
– Suriye rejimi zulüm yapıyor. Bu zulmün biran önce bitmesi gerekiyor.
– Suriye halkının yanında olunması lazım.
– Suriye’de zalim bir rejim var, zalim rejime karşı Suriye halkının yanında yer almak insanlığımızın ve imanımızın gereğidir.
– Suriye rejimi meşruiyetini yitirmiştir. Suriye’de özgürlük savaşçılarına destek verilmeli.
– Mursi (İranlı yetkililere bakarak iki kez) Suriye’de dökülen kanların vebali boynunuzdadır. Yeni özgür bir Suriye istiyoruz.
– Bağlantısızlar hareketini Suriye devrimine destek vermeye çağırdı.
– Suriye’de akan kanın durması için Müslüman ülkelerin müdahale etmesi gerektiğini savundu.
Konuşma sonrasında, Mısır, Bağlantısızlar Hareketi başkanlığını İran’a devretti.

haber7.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme