Muhafazakâr Tatilci 1 Milyonu Aştı

Olaylar
Bazı yatırımcılar otellerinde konsept değişikliğine giderek ailelere yönelik imkânlar hazırlarken bazıları da yeni otel inşa ediyor. Alaiye Grup da Alanya’da 30 milyon Euro’ya 700 ya...
EMOJİLE

Bazı yatırımcılar otellerinde konsept değişikliğine giderek ailelere yönelik imkânlar hazırlarken bazıları da yeni otel inşa ediyor. Alaiye Grup da Alanya’da 30 milyon Euro’ya 700 yataklı bir tesis kurdu. Adin Beach Hotel Genel Müdürü Selim Soylu, ilk yıl 10 bin civarında müşteri ağırlamayı hedeflediklerini söyledi.

Son yıllarda muhafazakar kesime yönelik hizmet veren otellerin sayısında ciddi artış yaşanıyor. Alternatif otel olarak adlandırılan bu tesislere ilginin her geçen gün artması, yeni yatırımları da beraberinde getiriyor.

Turizm yatırımcılarının ilgi göstermesiyle alternatif otel sayısı hızla artıyor. Yeni yapılan tesislerin yanı sıra bazı otellerin de konsept değişikliğine giderek muhafazakar kesime yönelmesiyle alternatif otel sayısı 20’yi aştı. Kısa vadede bu sayının 30’u bulması bekleniyor. Alternatif otellere ilginin arttığını gören Alanya’nın önde gelen turizm gruplarından Alaiye de, yeni yatırımını bu alanda gerçekleştiriyor. Önümüzdeki günlerde açılacak Alaiye Adin Beach Hotel, muhafazakar kesime yönelik hizmet verecek.

Turizm sektöründe yakaladığı başarıyla dünyanın 7’nci büyük destinasyonu haline gelen Türkiye, farklı tatil seçenekleriyle turizmini çeşitlendiriyor. Muhafazakar kapsamına giren turist sayısının 1 milyonu aşması, alternatif tatil pazarını da hareketlendirdi.

Ancak bu konseptte hizmet veren tesis sayısı henüz yeterli değil. Bu boşluğu fark eden birçok turizmci, yeni yatırımını alternatif otel üzerine kaydırıyor. Dört yıldızlı Alaiye Kleopatra ve beş yıldızlı Alaiye Resort&Spa ile hizmet veren Alaiye Hotel, üçüncü tesisini alternatif turizme yönelik inşa etti. Yaklaşık 30 milyon Euro’ya mal olan 700 yataklı Alaiye Adin Beach Hotel, tamamen muhafazakar kesime yönelik hizmet verecek. Otelin bay bayan özel havuz ve plajlarının yanı sıra ayrı ayrı SPA ve fitness salonları da bulunuyor. Alaiye Hotel Genel Müdürü Selim Soylu’nun verdiği bilgilere göre otelin müşteri kitlesi, ağırlıklı olarak iç pazar ve gurbetçilerden oluşacak. İlk yıl 10 bin civarında müşteri ağırlamayı hedefleyen otel, bin kişilik salonuyla da kışın kongrelere ev sahipliği yapmayı planlıyor.

Alternatif turizmdeki gelişmelere yönelik değerlendirmelerde de bulunan Soylu, alternatif otellerin geleceğinin çok parlak olduğunu, bu konseptteki tesis sayısının da hızla artacağını söyledi. Turizmin şimdiye kadar belli konseptte yapıldığına dikkat çeken Soylu, İslami kurallar çerçevesinde tatil yapmak isteyen tüketicinin taleplerinin göz ardı edilemeyeceğini vurguladı. Muhafazakar kesimin de artık sahilde tatil yapmak istediğini anlatan Soylu, "Bu kesimin anlayışına uygun tesisler yapılması lazım. Bu gerçekten yola çıkarak yeni otelimizi muhafazakar kesime yönelik inşa ettik." dedi. Çevresindeki insanların otelin doğru bir yatırım olduğunu söylediğini aktarırken turizmcilerin de sektörün çeşitlenmesi açısından alternatif otellere olumlu baktığını dile getirdi. Birçok acente ve tur operatörünün henüz açılmadan otele müşteri getirmek için talepte bulunduğunu anlatan Soylu, "Bu sektörün en büyük sorunu paket tur olarak satılmaması. Bununla ilgili profesyonel bir paket yok. Bu eksiklik giderildiği takdirde talep daha da artacak." diye konuştu.
 

Zaman