Mısır’da Ordu ve Muhalifler Karşı Karşıya

Olaylar
Mısır’da, ordunun çadırları kaldırma girişimiyle birlikte Kahire’nin birçok semtinden muhaliflerin Tahrir Meydanına hareket ettikleri bildirildi. El Cezire televizyonun haberine göre, Tahr...
EMOJİLE

Mısır’da, ordunun çadırları kaldırma girişimiyle birlikte Kahire’nin birçok semtinden muhaliflerin Tahrir Meydanına hareket ettikleri bildirildi.

El Cezire televizyonun haberine göre, Tahrir’de yaşanan gelişmeleri televizyonlardan öğrenen çok sayıda gösterici meydana doğru hareket etti.

Tahrir Meydanında bulunan bazı polislerin de göstericiler ile birlikte protesto eylemlerine katıldıkları, askerlerin göstericileri alandan ayrılmaya ikna etmeye çalıştıkları, askerler ile göstericiler arasında zaman zaman arbede çıktığı kaydedildi.

MÜBAREK’İN OĞULLARI TARTIŞTI

Bu arada, istifa eden Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in oğulları Cemal ile Ala’nın, aralarında kavgaya varacak şekilde tartıştıkları belirtildi.

Mısır’da yayımlanan İhbar El Youm gazetesinin cumhurbaşkanlığına yakın kaynaklara dayandırdığı iddiasına göre, Mübarek’in küçük oğlu Ala, babasının istifasına giden süreçteki gelişmelere Cemal Mübarek’in sebep olduğunu ileri sürerek ağabeyi ile tartıştı.

Ala ve Cemal Mübarek’in tartışmasının oldukça sert olduğunu ileri süren gazete, ayrıntılara ilişkin bilgi vermedi.

SAAT 10.53 BAKANLAR KURULU GEÇİŞ SÜRECİNDE GÖREVİNİN BAŞINDA KALACAK

Mısır’da istifa eden Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek tarafından oluşturulan bakanlar kurulunun, ülkedeki geçiş süreci boyunca görevinin başında kalacağı bildirildi.

Basına açıklamada bulunan Mısır kabine sözcüsü, bakanlar kurulunun, ülkede yaşanan siyasi değişim sürecini denetlemek amacıyla görevinin başında kalacağını ve kabinede büyük bir değişikliğe gidilmeyeceğini söyledi.

”Oluşturulan hükümet kalıbı, geçiş süreci tamamlanana kadar, birkaç ay görevini sürdürecek ve ondan sonra yeni hükümet, demokratik prensipler çerçevesinde atanacak” diye konuşan sözcü, bu süre içinde bazı görevlerin el değiştirebileceğini sözlerine ekledi.

Sözcü, ”Hükümetin ana görevi güvenlik ve düzeni yeniden tesis etmek, ayrıca ekonomik süreci başlatmak, gün be gün yaşanan gelişmelere dikkat etmektir” dedi.

SAAT 10.30  ASKERLER TAHRİR MEYDANINDAKİ ÇADIRLARI KALDIRIYOR

Mısır ordusuna bağlı askerlerin, gösterilerin yapıldığı Tahrir Meydanında kurulan çadırları kaldırdığı bildirildi.

Görgü tanıkları, iki haftadan beri gösterilerin sürdüğü Tahrir Meydanına giren askerlerin, trafiği rahatlatmak ve hayatın normale dönmesi amacıyla göstericiler tarafından kurulan derme çatma çadırları sökerek topladığını belirtti.

Çadırları söken askerlerle göstericiler arasında zaman zaman sözlü tartışmalar yaşandığını kaydeden görgü tanıkları, buna karşın çadırların toplanması işleminin genellikle olaysız geçtiğini ifade etti.

Basına konuşan Eşref Ahmed adlı bir gösterici, askerlerin kurduğu çadırı sökse de buradan ayrılmayacağını söyledi. Ahmed, ”Çünkü hala yapılması gereken çok şey var. Henüz yerine getirilmiş hiçbir şey yok” dedi.

SAAT 09.38  MISIR ENFORMASYON BAKANI İSTİFA ETTİ

Mısır Enformasyon Bakanı Anas el Fekki’nin istifa ettiği bildirildi.

Mısır Devlet televizyonundan dün akşam yapılan açıklamada, El Fekki’nin istifasının kabul edildiği belirtildi.

Haberde, El Fekki’nin istifasını ne zaman sunduğu ya da gerekçesi ise belirtilmedi.

Mısır’ın resmi ajansı Mena, eski başbakan Ahmed Nazif ile El Fekki’nin ülkeden ayrılmasının yasaklandığını duyurmuştu.

 

SAAT 08. 36 ASKERLER, TAHRİR MEYDANI’NA DOĞRU HAREKET ETMEYE BAŞLADI

Mısır ordusuna bağlı askerlerin başkent Kahire’de gösterilerin yapıldığı Tahrir Meydanı’na doğru hareket etmeye başladığı bildirildi.

Görgü tanıkları, askerlerin hatlar oluşturarak, Tahrir Meydanı’na doğru harekete geçtiklerini belirtti.

Askerler meydana doğru hareket ederken, ”barış içinde” şeklinde bağıran göstericilerden birkaç kişinin sıra halindeki askerlere direndiğini ifade ifade eden görgü tanıkları, göstericilerle askerler arasında yer yer itiş kakışlar yaşandığını ve bazı subayların göstericilerle konuştuklarını kaydetti.

Askerler ilerlerken bir göstericinin megafonla, ”Ordu Mısır’ın belkemiğidir. Bizi meydandan çıkarmak onlar için bir çözüm değildir. Bizim taleplerimize karşılık vermek zorundadırlar” diye konuşma yaptığı görüldü. Basına açıklamada bulunan bazı göstericiler de bazı liderlerinin askerler tarafından götürüldüğünü söyledi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme