Mısır’da ”Mübarek” Çatışması

Olaylar
Mısır’ın başkenti Kahire’de Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek yanlıları ile karşıt gruplar arasında çatışma çıktı. Kahire’nin merkezindeki Tahrir meydanında iki tarafın birbirine sopalarl...
EMOJİLE

Mısır’ın başkenti Kahire’de Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek yanlıları ile karşıt gruplar arasında çatışma çıktı. Kahire’nin merkezindeki Tahrir meydanında iki tarafın birbirine sopalarla saldırdıklarını belirten görgü tanıkları, çatışmada bazı kişilerin başlarından yaralandığını kaydetti.

ÇATIŞMALARDAN GÖRÜNTÜLER!..

Mübarek yanlılarının ilk kez kalabalık şekilde sokaklara döküldüğü, Tahrir Meydanı’nda hükümet karşıtı protestoculardan oluşan insan zincirini kırdıkları belirtildi.

Bu arada, sivil polislerin zor kullanarak Tahrir meydanına girdiği bildirildi.

Mübarek karşıtı koalisyonun 3 hareketi tarafından yayımlanan bildiride, polislerin, 9 gündür Mübarek’in ülkeyi terk etmesini isteyen muhaliflerin kamp kurduğu meydana girdikleri ifade edildi.
MISIR ORDUSU: HERKES EVİNE

Mısır ordusu, Mısırlıların mesajlarını ilettiğini, taleplerinin duyulduğunu belirterek, ülkede normal yaşantıya dönülmesini istedi. 

Ordu sözcüsü, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in 30 yıldan fazla süren iktidarının sona ermesi talebiyle yaklaşık 1 haftadan fazla bir süredir yapılan gösterilerin bitirilmesi çağrısında bulundu. Sözcü, ”Ordu birlikleri size sesleniyor. Taleplerinizi ifade etmek için sokaklara çıktınız ve normal yaşamı yeniden kuracak olan sizlersiniz” dedi.

Protestocuların sokakları terk etmesi çağrısında bulunan Sözcü, mesajın ve taleplerin duyulduğunu söyledi.

Öte yandan, olaylar nedeniyle engellenen internet erişiminin de yeniden normale döndüğü belirtildi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI HAFİFLETİLDİ

Mısır’da, ordunun gösterilere son verilmesi çağrısının ardından sokağa çıkma yasağı hafifletildi.

Devlet televizyonundan yapılan açıklamada, TSİ 15:00’den TSİ 08:00’e kadar olan sokağa çıkma yasağının, bugünden itibaren TSİ 17:00’den TSİ 07:00’ye çekildiği duyuruldu.

MUHALEFET GÖSTERİLERDE KARARLI

Öte yandan, muhalefet koalisyonu Mübarek karşıtı daha fazla gösterilerin yapılması çağrısında bulundu.

Muhalefet sözcüsü Mustafa Naggar, koalisyon tarafından hazırlanan bir açıklamayı okudu. Sözcü, ”Muhalefet, sadece Mübarek’in istifa etmesinden sonra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman ile müzakere etmeye hazırdır. Halkı Tahrir Meydanı’nda protestolara devam etmeye ve ‘Terketme Cuma’sına katılmaya çağırıyoruz” dedi.

Bu arada, Mısır Meclis Başkanı, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in söz verdiği anayasal reformların, 2-2,5 aydan az bir sürede tamamlanmasını istedi.

MÜBEREK: ADAY OLMAYACAĞIM

Hüsnü Mübarek, istifası için düzenlenen protesto gösterilerinin ardından televizyondan halka hitaben yaptığı konuşmada, ”Bugünkü koşulları dikkate almadan bir dönem daha cumhurbaşkanı adayı olmaya asla niyetlenmedim. Bugün sizinle konuşan Hüsnü Mübarek, Mısır’a ve halkına yıllarca hizmet ederken başarılarından gurur duyuyor. Burası benim ülkem, burası yaşadığım yer, savaştım ve toprağını, bağımsızlığını, çıkarlarını savundum ve toprağında öleceğim” dedi.

Anayasal değişiklikler için çaba göstereceğini belirten Mübarek, cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olmak için katı seçilme kurallarını hafifletmek istediğini söyledi.

Hüsnü Mübarek, iktidarının bundan sonraki birkaç ayını barışçıl bir iktidar değişikliğine ayıracağını ifade etti.

İSRAİL DURUMDAN TEDİRGİN

Yahudi Telgraf Ajansı, Mısır’daki protesto gösterileriyle ilgili analizinde, "Mısır’daki kargaşa ortamının, İsrail için en kötü kabusa yol açabileceğini" belirtti.

MECLİS OTURUMLARI ASKIDA

Mısır’da genel seçim sonuçlarının gözden geçirilmesi beklenirken, meclis oturumlarının askıya alındığı bildirildi.

Mısır resmi haber ajansı Mena, son genel seçimlerin sonuçları gözden geçirilinceye kadar, meclis oturumlarının askıya alındığını duyurdu.

Mena’nın haberinde ayrıca, 28 Kasım ile 5 Aralıkta yapılan seçimlerin ardından birçok bölgede sonuçların iptal edilmiş olduğu hatırlatılarak, Meclis Başkanı Fethi Sorur’un, Meclis Genel Sekreteri Sami Mahran’ı, seçim sonuçlarının iptal edildiği bölgelerdeki milletvekillerinin isimlerini belirlemek amacıyla Yüksek Seçim Komisyonu ile temasa geçmekle görevlendirdiği ifade edildi.

ABDULLAH GÜL: SÜRATLE HAREKET EDİLMELİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mısır’daki gelişmelerle ilgili olarak, ”Bu geçiş döneminin kısa sürmesi çok önemli. Çünkü Mısır’ın güvenliği, istikrarı, güçlü olması dost ve kardeş bir ülke olarak çok önemli. Ama şu da bir gerçek; halkın arzuları, talepleri bunlar ne kadar çok dikkate alınır ve ne kadar süratle hareket edilirse her şey o kadar iyi olur” dedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme