Mısır’da İç Çatışma Endişesi

Olaylar
Cumali Önal – İsa Şimşek’in haberi   Mısır’da patlak veren gösterilerin 9. gününde Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek taraftarları da sahaya indi. Kıyamet senaryosu olarak adlandırıla...
EMOJİLE

Cumali Önal – İsa Şimşek’in haberi

 

Mısır’da patlak veren gösterilerin 9. gününde Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek taraftarları da sahaya indi. Kıyamet senaryosu olarak adlandırılan olaylar sırasında büyük çatışmalar yaşandı.

 

Başta başkent Kahire ve İskenderiye olmak üzere binlerce Mübarek taraftarı rejim aleyhtarı göstericilere saldırdı, olaylarda 600 kişi yaralandı. Ordu ise çatışmaları kontrol etmekte zorlanıyor. Önceki gün gerçekleştirilen ‘milyonların yürüyüşü’ sonrası Mübarek’in istifa etmemesi, göstericiler arasında sinirlerin daha da gerilmesine sebep oldu. Tahrir Meydanı’nı dolduran göstericilerle Mübarek taraftarları arasında sabah ve öğleden sonra yaşanan çatışmaların ardından olaylar ara sokaklara da sıçradı.

 

Öğle saatlerinden itibaren ise Mübarek taraftarları toplanarak Tahrir Meydanı’na doğru yürümeye başladı. Karşılıklı yaşanan çatışmaların muhalifler tarafından püskürtülmesinden sonra olaylar ara sokaklara sıçradı. Çatışmaların yerleşim birimlerine sıçraması durumunda ülkedeki kaosun içinden çıkılamaz boyutlara ulaşabileceği belirtiliyor. Muhalif göstericiler Mübarek taraftarlarının sokaklardan çekilen polis ve güvenlik birimleri olduğunu öne sürüyor. Ülkede 3 milyon civarında asker, polis ve sivil güvenlik birimi olduğu tahmin ediliyor. Hükümet kurumlarında çalışanların sayısının da 6 milyon civarında olduğu belirtiliyor.

 

Önceki gün gerçekleştirilen ‘milyonların yürüyüşü’ sonrası Mübarek’in istifa etmemesi, göstericiler arasında sinirlerin daha da gerilmesine sebep oldu.

 

Mısır’da patlak veren gösterilerin 9. gününde Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek taraftarları da sahaya indi. Kıyamet senaryosu olarak adlandırılan olaylar sırasında büyük çatışmalar yaşandı. Başta başkent Kahire ve İskenderiye olmak üzere binlerce Mübarek taraftarı rejim aleyhtarı göstericilere saldırdı, olaylarda çok sayıda kişi yaralandı. Ordunun kontrol etmekte zorlandığı olaylarda göstericilerle Mübarek taraftarları arasındaki yaşanan çatışmalar ara sokaklara da sıçradı. Çatışmalar akşam saatlerinde de devam etti.

 

Cuma gününe kadar Mübarek’in çekilmesi için süre veren göstericiler, aksi takdirde hem saraya yürüyeceklerini hem de meydanlardan çıkarak sokaklarda eylemlerini gerçekleştireceklerini vurguluyor.

 

Ülkede banka ve işyerlerinin yanı sıra alışveriş merkezleri, manav ve fırınların kapalı olması, gece sokakları ordudan çok semt komiteleri adı altında ellerinde sopa, balta, bıçak ve demir çubuklar bulunan gençlerin kontrol etmesi tansiyonun daha da yükselmesini tetikliyor.

 

Mübarek karşıtları, Devlet Başkanı’nın ülkede kargaşa çıkararak ayakta kalmaya çalıştığını öne sürüyor. Bu arada genel seçim sonuçlarının gözden geçirilmesi beklenirken, meclis oturumlarının askıya alındığı bildirildi. Mısır resmi haber ajansı MENA, son genel seçimlerin sonuçları gözden geçirilinceye kadar, meclis oturumlarının askıya alındığını duyurdu.

 

Rusya, Mısır’a dışarıdan müdahaleye karşı

 

Tunus’ta başlayan ve Mısır’a yayılan halk ayaklanmaları ile ilgili ilk kez değerlendirmede bulunan Rusya, ülkelerin siyasi sorunlarını kendilerinin çözmesi gerektiğini, dışarıdan müdahalede bulunulmamasını istedi. Dünkü bir basın toplantısında konuya değinen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Mısır, Rusya’nın stratejik ortağı ve Ortadoğu’nun anahtar ülkesi. Oradaki gelişmelere kayıtsız değiliz. Mısır’ın istikrarlı, gelişmiş ve demokratik bir ülke olması ile yakinen ilgiliyiz. Mevcut sosyo-ekonomik ve siyasi sorunların en kısa sürede barışçıl bir şekilde çözülmesini arzu ediyoruz." ifadelerini kullandı. Lavrov, bunun nasıl yapılacağı konusunun Mısırlı politikacılar ve halkın işi olduğunu kaydetti.

 

Bu arada dün Mübarek’in ülkeyi terk etmeyeceğini açıkladığı konuşmasından önce ABD Başkanı Barack Obama ile yaptığı telefon görüşmesinin ayrıntıları açıklandı. Obama, Mısır’da meydana gelen gelişmelerle ilgili dün Mübarek ile görüşmesinde kendisine, "Mısır’da barışçıl ve sakin bir iktidar değişikliğinin hemen şimdi başlaması gerektiğinin altını çizdiğini” belirtti. Obama, görüşme sırasında Mübarek’e açıkça, ‘barışçıl bir iktidar değişikliğinin, çatışmasız, düzenli ve anlamlı bir şekilde hemen başlaması’ gerektiğini belirttiğini aktardı.

 

ABD Başkanı’nın görüşmesinde Mısır’daki Mübarek aleyhtarı göstericilerin aksine, Mübarek’e iktidarı hemen bırakması gerektiği yönünde bir telkinde bulunmaması dikkat çekti. Obama Mısır meydanlarındaki gençlere ‘Sesinizi duyuyoruz’ diyerek seslenirken, halka müdahale etmediği için de orduya teşekkür etti.

 

Zaman

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme