Mısır’da Askeri Darbe Uyarısı

Olaylar
Mısır’da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in görevden ayrılması talebiyle düzenlenen gösteriler devam ediyor. Başkent Kahire’deki Tahrir Meydanında sabah erken saatlerinde toplanan kalaba...
EMOJİLE

Mısır’da Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in görevden ayrılması talebiyle düzenlenen gösteriler devam ediyor. Başkent Kahire’deki Tahrir Meydanında sabah erken saatlerinde toplanan kalabalık, "Halk yönetimini devirmek istiyor", "Alaa (Mübarek’in büyük oğlu), babana söyle çeyrek yüzyıl yeter", "Süleyman’a (Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman) hayır", "Amerikan ajanlarına, İsrail casuslarına hayır", "Mübarek defol" sloganları attı.

Birçok kişi de, gösterilerin başlamasından bu yana şiddet olaylarında ölenlerin fotoğraflarını taşıdı.

Meydana yeni çadırlar kurulduğu, tankların yakındaki Mısır Müzesi civarında beklemeyi sürdürdüğü, meclis binasına giden iki yolun kesildiği belirtildi.

ASKERİ DARBE TEHDİDİNDE BULUNDU

Mısır Dışişleri Bakanı Ahmet Ebul Geyt, protestocular gösterilere devam ederse askeri darbe olabileceği tehdidinde bulundu.

Ebul Geyt, El Arabiye televizyonuna yaptığı açıklamada, "maceracılar" reform sürecini üstlenmeye kalkarlarsa, ordunun  "anayasayı ve milli güvenliği savunmak zorunda kalacağını" söyledi. Dışişleri Bakanı, "… ve kendimizi çok vahim bir durum içinde bulacağız" ifadesini kullandı.

Mısır’da rejim, bu hafta bir başka örtülü askeri darbe tehdidinde daha bulunmuştu.

Bakan Ebul Geyt, ABD’nin siyasi reformları hızlandırması ve olağanüstü hali kaldırması çağrısına da olumsuz cevap vererek, Washington’ın kendi iradesini "büyük bir ülkeye empoze etmemesi" gerektiğini söyledi.

GÖSTERİCİLER KARAKOLU YAĞMALADI

Ülkenin kuzeydoğusundaki liman kenti Port-Said’de göstericiler karakolu yağmaladı.

Görgü tanıkları, kentin Zizara bölgesinden gelen yaklaşık 3 bin göstericinin karakol binasını bastığını, polis araçlarını ateşe verdiğini belirtti. Daha sonra göstericilerin valilik binasına gittiği ve bu binayı da yağmaladıkları bildirildi.

Göstericiler dün de valinin aracını ateşe vermişti.

TECEMMÜ PARTİSİ HÜKÜMETLE REFORM GÖRÜŞMELERİNDEN ÇEKİLDİ

Mısır’daki muhalefet partilerinden Tecemmü, hükümetle reform görüşmelerinden çekildiğini bildirdi.

Tecemmü partisinin yayımladığı bildiride, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek yönetiminin halkın taleplerine "asgari seviyede karşılık vermediği" belirtildi.

Bildiride hükümetin diyalog biçimi eleştirilerek, üzerinde anlaşmaya varılan şeylerle ilgili resmi açıklamaların yanlış olduğu ifade edildi. Yetkililerin "kabul edilemez" açıklamalarının, katılımcıları "halk devrimiyle karşı karşıya getirdiği" de kaydedildi.

Tecemmü, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ömer Süleyman’ın pazar günü başlattığı görüşmelerden çekildiğini açıklayan ilk parti oldu.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme