Mısır Yandı, Mübarek Ortaya Çıktı

Olaylar
Dördüncü gününe giren gösterilere karşı hiçbir açıklama yapmayan Mübarek, sessizliğini ordu sokaklara hakim olduktan sonra gece geç saatlerde bozdu ve hükümetin istifasını istedi. Hükümetin istifasını...
EMOJİLE

Dördüncü gününe giren gösterilere karşı hiçbir açıklama yapmayan Mübarek, sessizliğini ordu sokaklara hakim olduktan sonra gece geç saatlerde bozdu ve hükümetin istifasını istedi.

Hükümetin istifasını istediğini ve yarın yeni bir hükümet atayacağını belirten Mübarek, kendisinin ve liderliğinin hakkında ise bilgi vermedi.

 

Devlet televizyonundan yayınlanan konuşmasında "Yapacağımız her şey mısır halkını korumak için olacak" diyen Mübarek, her vatandaşın özgürlüğünden yana olduklarını savundu. Mübarek, "Cumhurbaşkanı olarak değil, bir Mısırlı olarak konuşuyorum. Mısır’ı koruyacağım, ekonomik gelişmeye önem vereceğim" ifadelerini kullanana Mübarek, hükümetin de istifasını istedi. Mübarek ayrıca ekonomik, sosyal ve siyasi reformlar için baskı yapacağı vaadinde bulundu.

 

Yeni hükümetin de fakirlikle mücadele etmesini, ekonomiyi ve sosyal değişiklikleri hızlandırmasını, sivil özgürlükler ile demokrasiyi hızlandırmasını isteyen Mübarek, protestocuların mesajını aldığını vurguladı ve göstericileri barışçıl bir şekilde gösteri yapmaya çağırdı.

 

Mübarek ayrıca "Halkın geleceğini ve ayrıca ülkenin güvenliğini destekliyorum. Hiçbir şeyin barışı, hukukun üstünlüğünü ve ülkenin geleceğini tehdit etmesine izin vermeyeceğim." dedi.

Hüsnü Mübarek, ülkede yaşanan gösterileri ise "Mısır’ı yıkmak ve rejiminin meşruiyetini yok etmek için geniş bir girişimin parçası" olarak niteledi. Ayrıca güvenlik güçlerinin de göstericilere karşı sert uygulamalarını savundu.

 

İŞTE MÜBAREK’İN İLK KONUŞMASI

 

Mısır’da dört gündür süren gösterilerde 30 yıldır ülkeyi yöneten 82 yaşındaki Mübarek’in gitmesi isteniyordu. Polis göstericilere cop, göz yaşartıcı bomba, tazyikli su ve plastik mermi kullanarak müdahale etmişti. Ülke genelindeki gösterilerde 30’a yakın kişi hayatını kaybederken, 1000’in üzerinde kişi de yaralandı. Polise taş atarak ve Molotof kokteylleri ile cevap veren göstericiler ise sokağa çıkma yasağına rağmen Mübarek’in lideri olduğu Ulusal Demokrat Parti’nin merkez binasını ateşe vermiş, devlet televizyonu ve dışişleri bakanlığı binasını da ele geçirmeye çalışmıştı.

 

Konuşmasında her iki taraftan, vatandaşlardan ve güvenlik güçlerinden yaşanan kayıplardan dolayı pişmanlık duyduğunu belirten Mübarek, halkın kendisinden fakirlik, işsizlik ve demokratik reform yönündeki taleplerini de anladığını ifade etti.

 

"Özgürlük ve kaos arasında ince bir çizgi vardır." diyen Mübarek, Mısırlıların kendisinin daha önce yaptığı reformlar sayesinde bugün gösteri düzenleyebildiklerini savundu.

 

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme