Mısır Tarlasından Cephanelik Çıktı

Olaylar
Mardin Emniyet Müdürlüğü, Şırnak’ın Silopi ilçesinde mısır tarlasında gizlenmiş durumda kısa menzilli uzun mesafeli sisli ve karlı havalarda kullanılabilme ile gece görüş özelliği bulunan dürbün...
EMOJİLE

Mardin Emniyet Müdürlüğü, Şırnak’ın Silopi ilçesinde mısır tarlasında gizlenmiş durumda kısa menzilli uzun mesafeli sisli ve karlı havalarda kullanılabilme ile gece görüş özelliği bulunan dürbün monte edilmiş 88 adet suikast silahı ele geçirdi. Derik ilçesinde de bomba uzmanı olan bir teröristin yaralı olarak ele geçirildiği öğrenildi.

Mardin Emniyet Müdürlüğü, Şırnak’ın Silopi ilçesinde mısır tarlasında gizlenmiş durumda kısa menzilli uzun mesafeli sisli ve karlı havalarda kullanılabilme ile gece görüş özelliği bulunan dürbün monte edilmiş 88 adet suikast silahı ele geçirdi.

Derik ilçesinde de bomba uzmanı olan bir teröristin yaralı olarak ele geçirildiği öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre, Mardin Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekiplerince alınan istihbarı bilgiler doğrultusunda Şırnak’ın kırsal kesiminde terör örgütüne ait olduğu belirtilen 88 adet uzun namlulu dürbünleri ile birlikte suikast silah ele geçirildi. Kuzey Irak’tan PKK’ya getirilen silahlar, kırsal kesimde mısır tarlasında gömülü vaziyette bulundu.

Ele geçirilen silahlar sergi salonuna sığmayınca Emniyet Müdürlüğü’nün bahçesinde sergilendi. Puşulu iki teröristin maket görüntüleri eşliğinde bahçede sergilenen silahlar hakkında bilgi veren Mardin Valisi Turhan Ayvaz, son operasyonla birlikte dağılma sürecine giren terör örgütüne büyük bir darbe olduğunu söyledi.

Operasyon hakkında bilgi veren Vali Ayvaz, "Yasadışı silah ve mühimmat kaçakçılığı ile mücadele kapsamında Mardin ve Şırnak illerinde silah ve mühimmat kaçakçılığı yapan şahıslara yönelik yapılan planlı projeli çalışma neticesinde Mardin Emniyetimizin Şırnak ile Silopi ilçesi Kavaklı, Buğdaylı ve Bostancı köylerinde Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü ve Şırnak İl Jandarma Alay Komutanlığı görevlileri ile birlikte yaptığı operasyonda mısır tarlası içerisinde gizlenmiş vaziyette üzerine sisli, karlı havalarda kullanılabilme ve gece görüş özelliği bulunan dürbün monte edilmiş 88 adet uzun namlulu kalaşnikof marka silah yakalandı" dedi.

Vali Ayvaz, olayla ilgili olarak S.O., M.O ve N.T isimli 3 kişinin yakalandığını belirterek gözaltına alınanların sorgularının devam ettiğini ifade etti. Vali Ayvaz, Derik ilçesinde de bomba uzmanı olan bir teröristin yaralı olarak ele geçirildiğini ifade ederek, "Bu kişi ile birlikte 120 adet torpil içinde pariod teknik patlayıcı ve 120 adet ateşleme fitili ayrıca bombalarda kullanılan kavanoz parçaları, vidalar ve kırık camları ele geçirilmiştir. Bu çalışmalardan ve şu görüntülerden anlıyoruz ki
terör örgütü esnaf, okul, öğrenci öğretmen dinlemenden vahşi bir görüntü içine girdiği ancak bunların da sonunu geldiği anlaşılmaktadır" diye konuştu.

Ele geçirilen silahların Kuzey Irak’tan Türkiye’ye kaçak yollarla getirildiğini belirten Vali Ayvaz, "Bu silahlar bir kilometreye kadar görüş alanı sağlıyor. Karlı, sisli ve gece görüşünde de etkili. Bu silahlar Rus Menşeli 2010 yapımı suikastlar için hazırlanmış silahlar. Dürbünler ise farklı ülkelerin yapımı" ifadelerini kullandı.

iha