Mirzabeyoğlu hakkında yeniden hapis istemi!

Olaylar
Kamuoyunda Salih Mirzabeyoğlu olarak bilinen yazar Salih İzzet Erdiş hakkında Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Hükümlü ve Tutukluların Ayaklanması, Kasten Yangın Çıkartma Suçu”yl...
EMOJİLE

Kamuoyunda Salih Mirzabeyoğlu olarak bilinen yazar Salih İzzet Erdiş hakkında Bakırköy 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “Hükümlü ve Tutukluların Ayaklanması, Kasten Yangın Çıkartma Suçu”yla ilgili görülmekte olan davada, daha önce “infazın durdurulması” kararı alan mahkeme, tekrar “infazın devamı”na karar verdi.

KARAR FARKLI BİR DAVADAN ÇIKTI

Mirzabeyoğlu hakkında çıkan yeni karar, 28 Şubat sürecindeki suçlamalardan farklı olarak cezaevinde yattığı sırada çıkan olaylarla ilgili verildi. Metris cezaevinde yaşanan olaylar hakkında “Hükümlü ve Tutukluların Ayaklanması, Kasten Yangın Çıkartma Suçu” davasında verilen “infazın devamı” kararında Mirzabeyoğlu’nun 3 buçuk yıl hapis yatması isteniyor. Fakat Mirzabeyoğlu’nun avukatları bu davadaki 3 buçuk yıllık hapis isteminin düşmesi için itirazda bulunacak. Avukatlar, Mirzabeyoğlu’nun suçsuz yere 16 yıl cezaevinde yatmasının göz önünde bulundurulmasını isteyecek.

SUÇSUZ YERE GEÇEN 16 YIL

28 Şubat sürecinden sonra 1999’da tutuklanan ve 16 yıldır Bolu F Tipi Cezaevinde, ispatlanamayan İBDA-C adlı bir örgütün lideri olduğu gerekçesiyle müebbet hapis yatan Salih Mirzabeyoğlu 22 Temmuz’da tahliye olmuştu. Davaya bakan avukatlar, Mirzabeyoğlu’nun 16 yıl boyunca hukuksuz bir şekilde mahkum edildiğini belirtmişlerdi.

AVUKATINDAN AÇIKLAMA

Salih Mirzabeyoğlu’nun Avukatı Hasan Ölçer’in konuyla ilgili yaptığı ilk açıklama açıklama şöyle:

‘Bakırköy 3 ağır ceza mahkemesi Noel Baba operasyonu-isyan davasında ‘durdurulmuş infazın devamına’ kararı vermiştir. İnfazı durdurulan hükümlülerin kalan cezalarının infazını teminen Cumhuriyet Savcılığı’na 8.9.2014 öğleden sonra müzekkere yazılmıştır.’