Milli Savunma Bakanı’ndan flaş açıklama

Olaylar
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Afyonkarahisar’daki patlamada şehit olan 25 askerin cenazelerinin bir aksilik olmazsa Pazar gününe kadar ailelerine teslim edileceğini bildirdi. Yılmaz, patlam...
EMOJİLE

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Afyonkarahisar’daki patlamada şehit olan 25 askerin cenazelerinin bir aksilik olmazsa Pazar gününe kadar ailelerine teslim edileceğini bildirdi.

Yılmaz, patlamanın olduğu Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası’ndaki incelemelerini tamamladıktan sonra kışla önünde gazetecilere açıklamalarda bulundu, sorularını yanıtladı.

Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı’na bağlı Mühimmat Depo Komutanlığı 32 numaralı cephanelikte, dün saat 21.15 itibarıyla mühimmatların tasfiyesi ve depolanması sırasında patlama meydana geldiğini, patlama sonucunda cephanelikte çökme yaşandığını ifade eden Yılmaz, olayla ilgili adli ve idari soruşturmanın devam ettiğini kaydetti.

Bakan Yılmaz, şöyle konuştu:

”Bu soruşturma tamamlandığında hiçbir şey saklanmadan, gizli tutulmadan aziz milletimize açıklanacaktır. Patlamada şehit olan personelin kimliklerinin tespitine yönelik çalışmalar halen devam etmektedir. Bölgedeki çalışmaların cuma günü tamamlanması beklenmektedir. Çalışmaların tamamlanmasını müteakip Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından elde edilen bulgular Ankara Adli Tıp Kurumu’na gönderilecektir. Şehitlerimizin cenazeleri bir aksilik olmazsa pazar gününe kadar ailelerine teslim edilecek.”

Yılmaz, patlamanın çok şiddetli olması nedeniyle Adli Tıp’ta yapılacak incelemeye göre cenazelerin tesliminin bir gün daha ertelenebileceğini söyledi.

”HATA, KUSUR VARSA ORTAYA ÇIKACAK”
Patlamanın çok şiddetli olması nedeniyle cephanelik çevresindeki yerleşim birimlerinde patlamamış mühimmat olabileceğini belirten Yılmaz, bu nedenle vatandaşların bu konuda duyarlı olmalarını ve patlamamış mühimmatla karşılaşmaları durumunda bunu derhal güvenlik birimlerine bildirmelerini istedi.

Yakınların kaybeden ailelerin ihtiyaçları için Afyonkarahisar Valiliği ve Garnizon Komutanlığı tarafından her türlü tedbirin alındığını anlatan Yılmaz, ”Şimdi şehitlerimizin bizzat birinci derece yakınlarıyla gerek komutanımız gerek valimiz ilgilenmektedir. Patlamada şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun” dedi.

Gazetecilerin soruları üzerine Bakan Yılmaz, olayla ilgili askeri ve sivil savcılığın idari soruşturmasının devam ettiğini bildirerek, ”İnşallah bu netice alındıktan sonra olayın neden kaynaklandığı, hata, ihmal, kusur var mı, bunların hepsi milletimize açıklanacaktır” diye konuştu.

Mühimmat sayımının neden akşam saatlerinde yapıldığına ilişkin soruya, ”Burada da bir hata, bir kusur varsa o soruşturma ile ortaya çıkacaktır ve gereği de yerine getirilecektir” yanıtını verdi.

Yılmaz, bir başka soru üzerine de şehit ailelerinden Afyonkarahisar’da DNA örneği alınacağını, Ankara’da gerekli incelemenin yapılarak bir sonuca bağlanacağını bildirdi.

Bakan Yılmaz, şehitler için Afyonkarahisar’da tören düzenlenmeyeceğini de ifade etti.

ahaber.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme