Milletvekili sır kampa girdi

Olaylar
CHP’li milletvekillerinin alınmadığı Apaydın Kampı’na TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün girdi ve inceleme yaptı Apaydın kampında incelemelerde bulunan TBMM ...
EMOJİLE

CHP’li milletvekillerinin alınmadığı Apaydın Kampı’na TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün girdi ve inceleme yaptı

Apaydın kampında incelemelerde bulunan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, "Bu kampında daha önce gördüklerimizden bir farkının olmadığını görüyoruz. Kampta kalanların yüzde 80’e yakını kadın ve çocuklardan oluşuyor. Bu bakımdan burada başkaca bir işlemin yapılması zaten mümkün değil. Kampın fiziki durumu da buna müsait değil" dedi.

GAZETECİLERE İZİN VERİLMEDİ
TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, komisyon üyeleri Ak Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir, Ak Parti Konya Milletvekili Kerim Özkul ve MHP İstanbul Milletvekili Atilla Kaya’dan oluşan heyet, daha önce CHP’li milletvekillerinin alınmadığı, Reyhanlı’daki Apaydın Kampı’na gelerek inceleme yaptı. Heyette CHP ve BDP’li üye yer almadı. Gazetecilerin kampa girişine ise yine izin verilmedi.

KAMPIN DURUMU MÜSAİT DEĞİL
Dışişleri Bakanlığı, kampta askerlerin bulunması nedeniyle mülteciler konusundaki uluslararası kurulların uygulanıp ziyaretlere izin verilmediğini savunurken, ziyaret yasağını eleştiren çevreler de ‘yabancı askerlerin topraklarımızda bulunma izninin TBMM’den verilebileceğini’ öne sürmüş, tartışmalar bu nedenle başgöstermişti.

Ziyaretin ardından açıklama yapan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, "Bu kampında daha önce gördüklerimizden bir farkının olmadığını görüyoruz. Kampta kalanların yüzde 80’e yakını kadın ve çocuklardan oluşuyor. Bu bakımdan burada başkaca bir işlemin yapılması zaten mümkün değil. Kampın fiziki durumu da buna müsait değil" dedi.

KAMPLA İLGİLİ HABERLER DOĞRU DEĞİL
Ayhan Sefer Üstün başkanlığındaki TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu heyeti, Apaydın kampındaki mescide de uğradı. Heyet buradaki vatandaşlarla ve çocuklarla sohbet etti.
Suriyelilere kampın şartlarını soran Üstün, şöyle konuştu:
”Sizin buradaki durumunuzu Meclis’e rapor edeceğiz. Bir sıkıntı var mı, bir müşkülat var mı diye bakacağız. Burada istediğiniz kadar kalabilirsiniz, ama dileğimiz Suriye’deki karışıklıklar bitsin ve bir an önce evinize barkınıza kavuşasınız.”

Suriyeliler de bir sıkıntılarının olmadığını belirterek, Türkiye’ye teşekkür ettiler. Bir Suriyeli, ”Televizyonda çıkan bütün haberler, yalan ve maksatlıdır. Kampla ilgili çıkan haberler, doğru değil” dedi.
Suriyeliler, TBMM heyetine, kampta barınma, yemek sağlık gibi her türlü ihtiyaçlarının karşılandığını ifade ettiler.

SİZLER BİZİM MİSAFİRİMİZSİNİZ
Heyet, Suriyelilerin daveti üzerine bir de çadırı ziyaret etti. Heyet üyeleri, burada bulunan Suriyelilere çeşitli sorular yöneltti.

Komisyon üyelerinden MHP İstanbul Milletvekili Atilla Kaya, buradaki Suriyelilere, Apaydın kampına geldikten sonra Suriye’ye gidip tekrar kampa gelen olup olmadığını sordu.

Suriyeli vatandaşlar da bunun üzerine, böyle bir şeyin sözkonusu olmadığını söyledi. Kaya, daha sonra Suriyelilere Suriye’deki çatışmaları takip etme imkanlarının olup olmadığını sordu.

Bir Suriyeli, ”Yalnız basından, televizyonlardan takip edebiliyoruz. Başka bir şekilde takip edemiyoruz. Haberleşme imkanımız yok” yanıtını verdi.
Suriyelilere hitap eden heyet başkanı Üstün, ”Bu olaylara hepimiz üzülüyoruz. İnşallah bir an önce son bulur. Allah’a dua ediyoruz ki bu sorun bitsin. Türkiye ‘açık kapı’ politikasını izliyor. Sizler bizim misafirimizsiniz” dedi. Bunun üzerine çadırda bulunan bir Suriyeli de ”Biz Türk halkını, Türkiye devletini seviyoruz” karşılığını verdi.

İnternet Haber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme