Milletvekili Ayva: Vicdanıma Söz Anlatamıyorum!

Olaylar
Haber: Arzu Erdoğral AK Parti’nin görme engelli milletvekili Lokman Ayva, ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in partiden ihracını istedi. Konu il...
EMOJİLE

Haber: Arzu Erdoğral

AK Parti’nin görme engelli milletvekili Lokman Ayva, ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in partiden ihracını istedi. Konu ile ilgili gelişmeleri öğrenmek üzere ulaştığımız Ayva,” şu an kendi vicdanıma söz anlatamıyorum ve gereken neyse onu yapacağız” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki torba kanun tasarısında 8,5 milyon kişiyi dolaylı etkileyecek engelliler ilgili yapılacak düzenlemeye tepki gösteren Ayva, on5yirmi5’in sorularını yanıtladı.

Ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in partiden ihracını istediniz. Konu ile ilgili gelişmeler nedir ve bundan sonra ne yapmayı planlıyorsunuz?


Bu maddenin içeriği itibari ile iki önemli sonucu olacak. Birincisi asgari ücret üzerinden maaş alan on binlerce özürlü kardeşimiz kapının önüne konulacak. İkincisi de bu bir ayrımcılık.  Özürlüleri bir yere toplayıp, toplama kampı ve getto gibi bir yapı oluşma durumu var. Dolayısı ile biz bunun insan haklarına aykırı olduğunu düşünüyoruz. Ben bu nedenle bir milletvekilinin yapacağı girişimlere uygun olarak hukuk çerçevesinde, kamuoyuna bilgi ulaştırmak gibi, (çünkü bunun bedelini kamuoyu) ödeyecek) girişimlerde bulundum. Öte yandan parlamento hukuku çerçevesinde yapılabilecek olan alt ve plan bütçe komisyonunda genel kurulu ikna etmeye çalışmak, o da olmazsa Cumhurbaşkanlığını ikna etmek, o da olmadı Anayasa Mahkemesini ikna etmek. Bütün bunları yapacağız. Dilerim o noktalara gelmeden bir düzelme olur.
 

Peki, neden olay bu noktalara kadar geldi?

Başlangıçta tasarı oluşturulurken bunlar konuşulsaydı problem olmazdı. Bu aşamaya gelindiğinden ne Özürlü Konfederasyonlarının ne de Özürlüler Dairesi Başkanlığı’nın ne bizim ne de partinin kendi özürlüler biriminin haberi olmadı. Bu noktaya geldiği için, kamuoyuna bu durumu açıkladık diye bunu sanırım bir zafiyet olarak değerlendiriyorlar. Hâlbuki bu yanlıştan dönmek büyük bir erdemdir. En azından kamuoyunun talebini yerine getirmek büyük bir erdemdir. O anlamda bu noktadan hareketle inanıyorum bizim de milletin adına hareket eden insanlar olarak işlemleri yapmamız, bu kararın geri çekilmesi için taleplerde bulunmamız lazım.

Her şeyden önce kişiler böyle kararlar alırken vicdanlarını sorgulamalılar herhalde!


Bu kadar insanın dışlanması, hakir görülmesi yani siz bu tür iş yerlerine razı olunca hiçbir kuruluşun özürlü çalıştırmasını zorlayamayacaksınız. Zorlayamadığınızda da ister üniversite bitirmiş, ister master doktora yapmış olsun bu kişileri almayacaklar. Siz gidin özürlüler için yerler var. Orada bulunun diyeceklerdir. Hatta oraya bile belki de çağrılmayacaksınız. 599 lirayı size gönderelim evinizde oturun diyecekler.
Ben şu an kendi vicdanıma söz anlatamıyorum. Şu an hastayım, eşim hastanede yatıyor, komşular götürmüşler. Çocuklarım evde mağdur. Niye uğraşıyorum ki ben şimdi?  Sırf vicdanıma laf geçiremediğim için.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme