MGK’yı şok eden talep!

Olaylar
Yenişafak’ın haberine göre Elmadağ Kaymakamı’nın bir vatandaşa açtığı iftira davasında hakim, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği’ne yazı yazarak bir skandala imza attı. E...
EMOJİLE

Yenişafak’ın haberine göre Elmadağ Kaymakamı’nın bir vatandaşa açtığı iftira davasında hakim, Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreterliği’ne yazı yazarak bir skandala imza attı. Elmadağ’da yaşayan Mehmet B. isimli vatandaş, Kaymakam Resul Kır’ın paralel yapıya mensup olduğu ve bu nedenle de paralel yapıya yakın kişileri kayırdığını iddia etti.

İFTİRA DAVASI AÇILDI

Mehmet B., bununla ilgili olarak da Elmadağ Kaymakamlığı’na şikayet dilekçesi bıraktı. Şikayet üzerine harekete geçen İçişleri Bakanlığı müfettişleri inceleme yaptı. Ancak kaymakam hakkındaki şikayet işleme konulmadı ve dosya kapandı. Dosyanın kapanmasının ardından Kaymakam Kır’ın şikayeti üzerine Mehmet B. hakkında Asliye Ceza Mahkemesi’nde iftira davası açıldı.

DAVAYLA İLGİSİ YOK

Ancak davaya bakan mahkemenin hakimi Sebahattin Gülgün, dosyayla ilgili aldığı bir ara kararla dikkat çekti. Paralel yapıyla birlikte hareket ettiği öne sürülen Hakim Gülgün, davayla ilgisi olmamasına rağmen paralel soruşturmalar hakkında MGK’dan bilgi istenmesine karar verdi. Karar kapsamında 2 Temmuz 2015 tarihinde MGK Genel Sekreterliği’ne Hakim Gülgün’ün imzasıyla yazı gönderildi.

“YETKİN YOK” CEVABINI ALDI

Yazıda, şu ifadelere yer verildi: “Verilen ara kararı gereğince, paralel yapı olarak adlandırılan Fetullah Gülen cemaatine yakınlığı nedeniyle herhangi bir personel hakkında disiplin soruşturması açılıp açılmadığı, açılmış ise bu disiplin soruşturmalarının kişilerin mahremiyetine dikkat edilerek istatistiki olarak mahkememize gönderilmesi arz olunur.” Akıllarda soru işareti bırakan bu talebi, MGK Genel Sekreterliği “Böyle bir yetkin yok” diyerek reddetti.

HSYK inceleme başlattı

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, hakimin bu kararı sonrası harekete geçti. Kurul, hiçbir usul ve yasaya uygun olmayan karara imza atan hakim hakkında inceleme amaçlı dosya açtı. Müfettişin yapacağı incelemenin ardından gerektiğinde Hakim Sabahattin Gülgün hakkında disiplin soruşturmasının açılabileceği ifade ediliyor.