Metrobüs şoförlerinin artık standartları var

Olaylar
İstanbul trafiğinde önemli rol üstlenen metrobüs şoförlerinin artık standartları var.  Metrobüs şoförü için bir süredir yürütülen meslek standardı belirleme çalışmaları tamamlandı.  İstanbul...
EMOJİLE

İstanbul trafiğinde önemli rol üstlenen metrobüs şoförlerinin artık standartları var. 

Metrobüs şoförü için bir süredir yürütülen meslek standardı belirleme çalışmaları tamamlandı. 

İstanbul Elektrik, Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü (İETT) tarafından hazırlanan Metrobüs Şoförü Ulusal Meslek Standardı’na göre, metrobüs şoförü, iş sağlığı ve güvenliği, çevre koruma, kalite kural ve yöntemleri çerçevesinde; bölünmüş (tahsisli, tercihli) yollarda uzun körüklü araçları kullanarak yolculara toplu taşıma hizmeti sunan, sürüş esnasında trafik kural, işaret ve işaretçilerine uyarak yolculara güvenli ve rahat ulaşım hizmeti veren kişi olarak tanımlandı.

Metrobüs şoförü, yöneticisi tarafından yapılan hat planlamasına uyacak, hareket saatlerine riayet edecek, çalışma sırasında hizmet verdiği yolcular, çalışma arkadaşları ve işverenler ile iletişim kuracak.

Yaptığı işlemlerin doğruluğundan, zamanlamasından ve kalitesinden metrobüs şoförü sorumlu olacak.

Metrobüs şoförü, standartların izin verdiği her türlü coğrafi iklim şartlarında ve İş Kanunu’nda belirtilen çalışma sürelerine uygun olarak çalışacak.

Metrobüs şoförünün görevini yaparken kaza, darp, terör saldırısı, yangın, deprem, sel-su baskını gibi iş kazalarına maruz kalabileceği belirtiliyor.

Meslek standardında göre, metrobüs şoförünün, E sınıfı sürücü belgesi bulunacak, sağlık raporları ve psikoteknik değerlendirme raporu sonuçları olumlu olacak.

Metrobüs şoförünün, yolcu hizmetine sunulan otobüsü güvenli bir şekilde kullanması, yolcuların ve kendisinin hayatını koruması, akaryakıt, yağ türünden kimyasal maddelere karşı alerjisinin olmaması, kapalı alan, hız korkusunun bulunmaması gerekecek.

Metrobüs şoförleri için bakım ve temizlik de önemli olacak. Şoförler, iş yerinin belirlediği kurallara göre kişisel bakım ve temizliğini yapacak, uygun, temiz, ütülü ve bakımlı elbise giyecek, elbisesi üzerinde bulunması gereken sembol ve işaretleri takacak.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme