Memur-Sen’den Çölaşan’a Tepki

Olaylar
Haber: Arzu Erdoğral Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı ve emekli Başsavcı Tansel Çölaşan’ın, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin "türbanlı" öğrencilere burs verip vermediğine yönelik s...
EMOJİLE

Haber: Arzu Erdoğral

Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı ve emekli Başsavcı Tansel Çölaşan’ın, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin "türbanlı" öğrencilere burs verip vermediğine yönelik soruya verdiği cevap tartışmalara neden oldu. Konu ile ilgili olarak on5yirmi5’e konuşan Memur- Sen Genel Denetleme Kurulu üyesi ve Genel Basın ve Halkla İlişkiler Sekreteri Halit Ortaköy “kendilerine objektif olarak tavsiyem, önyargılarından kurtulsunlar” dedi.

Çölaşan, Atatürkçü Düşünce Derneği’nin "türbanlı" öğrencilere burs verip vermediğine yönelik soruya, "Biz onların kim olduğuyla ilgilenmiyoruz, ancak başvuru belgeleriyle birlikte başı açık bir resim getirmeleri yasal olarak gerekli" şeklinde yanıt vermişti. Memur- Sen Genel Denetleme Kurulu üyesi ve Genel Basın ve Halkla İlişkiler Sekreteri Halit Ortaköy ise konu ile ilgili olarak yaptığı açıklama da şunları söyledi:

GİYİM KUŞAM BURS VERME KISTASI OLAMAZ

Bir kısım kuruluşlar ve şahıslar çocuklarımız üzerinde ayrımcılığı ve farklı değerlendirmeyi öteden beri sürdürüyor. Bu çok vahim bir durumdur. Öncelikle burs kime verilir buna bakmak lazım. Burs ihtiyacı olan, okuma kabiliyeti olduğu halde okuma imkânı bulamayan, ailevi durumlarında ciddi manada zayıflık olan öğrencilere yöneliktir. Bunlar araştırma yapılarak ortaya çıkarılabilir. Ölçü alınması gereken durumda budur. Bunun dışında çocukların giyimleri, kuşamları ile değerlendirmeye tabi tutulması kadar büyük bir rehavetin, ben dünyanın hiçbir ülkesinde, burs verme kıstası olarak ortaya konulacağını düşünmüyorum. Ne yazık ki ülkemizde böyle bir yaklaşım var.

Bunun tersini de kabul etmek mümkün değil. Yani bazı kuruluşlar burs verecekse illa çocukların başları örtülü olacak derse ona da karşı çıkılması gerekir. Bu da son derece yanlış bir yaklaşımdır. Çünkü bunların hepsi bizim çocuklarımızdır.  Ülkemizin çocuklarının kabiliyetleri ve yetenekleri doğrultusunda eğitimlerini sağlamak hepimizin görevidir.  Aynı kuruluş, ben Denizli Şube Başkanlığında bulunduğum dönemde de (4-5 yıl önce) gerçekleştirdiği faaliyet ve seminerlerde yaptığı açıklamalarla aynı tutumu sergiliyordu. O kuruluşa İHL’li bir öğrenci başvurmuştu. Bildiğim kadarı ile aile durumu çok kötü bir öğrenciydi. Ona burs verilmemişti ama durumu ondan çok daha iyi olan ailelerin çocuklarına burs temin edilmişti. Sadece İHL olduğu için bir öğrenciye burs verilmediğine bende o dönem şahit olmuştum. Dolayısı ile böyle bir standardı neden oturttuklarının sorgulanması gerekir. 

ÖNYARGILARDAN KURTULSUNLAR

Kendilerine objektif olarak tavsiyem, önyargılarından kurtulsunlar. Ülkenin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine bütün insanlar bu ülkenin vatandaşıdır. Yetişmekte olan genç kuşaklar bizlere emanet edilmiş değerli varlıklardır. Bunların arasında ayrımcılık yapılmasını bir önyargı olarak kabul ediyorum. Yargı mensupluğu yapmış birinde önyargı olması son derece düşündürücüdür. Yargı mensupları ön yargılı olmamalıdır.

on5yirmi5.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme