Mehmetçiğin yardımına önce Uludereliler koştu

Olaylar
Şırnak Uludere’de askerleri taşıyan araç uçuruma yuvarlandı. 9 Mehmetçik ile 1 korucu şehit oldu. Kazanın ardından geçtiğimiz yıl savaş uçakları tarafından yanlışlıkla vurulan köylülerin yakınla...
EMOJİLE

Şırnak Uludere’de askerleri taşıyan araç uçuruma yuvarlandı. 9 Mehmetçik ile 1 korucu şehit oldu. Kazanın ardından geçtiğimiz yıl savaş uçakları tarafından yanlışlıkla vurulan köylülerin yakınları yaralıları kurtarmak için seferber oldu. Bu esnada yürek dağlayan anlar yaşandı. Son isteği yerine getirilen bir asker, Berivan teyzenin dizinde can verdi.

Türkiye, önceki akşam Gaziantep’te meydana gelen terör saldırısıyla sarsılırken, dün acı bir haber de Şırnak’tan geldi. Uludere’de askerleri taşıyan minibüsün virajı alamayarak uçuruma yuvarlanması sonucu 9 asker ve 1 korucu şehit oldu, 9 asker de yaralandı. Olay yeri can pazarına dönerken, ilçe halkı askerlere yardım için seferber oldu. Geçtiğimiz yıl savaş uçakları tarafından yanlışlıkla vurulan 34 köylünün yakınları Mehmetçik’i kurtarmak için büyük çaba gösterdi. Yaralıları sivil araçlarla hastaneye ulaştıran köylüler, bazılarının da son isteklerini yerine getirdi. Bu sırada yürek dağlayan hadiseler yaşandı. Bir asker, yanına gelenlere, ‘Geçen yıl annemi kaybettim, ona kavuşacağım. Beni bir teyzenin yanına götürün.’ dedi. Bunun üzerine süt sağmaya giden ve ‘Berivan’ diye anılan Emine Ürek’ten yardım istendi. Asker, Uludere’deki bombalama sırasında oğlunu kaybeden Ürek’in dizine başını koyduktan sonra hayatını kaybetti. Herkes gözyaşlarına boğuldu. Evli olduğu öğrenilen bir diğer askerin ise sürekli telefonu çalıyordu. Yaralıyı hastaneye götüren köylüler, ‘annem’ ve ‘babam’ adıyla kayıtlı numaraya bir türlü cevap veremedi. ‘Komutanım’ adıyla kayıtlı numara aradığında ise telefonu açtılar ve askeri Uludere’ye yetiştirdiklerini söylediler. Ancak yaralı Mehmetçik tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Alınan bilgilere göre Şır-nak’taki üzücü hadise, Uludere’yi ziyaret edecek olan BDP Van Milletvekili Aysel Tuğluk ile BDP Mardin Milletvekili Ahmet Türk için görevlendirilen askerlerin nöbet değişimi sırasında yaşandı. Gülyazı ve Ortasu köylerinin bulunduğu üs bölgesinde bir haftadır nöbet tutan 17 asker ile bir korucu görev değişimi için birliğine dönerken kaza geçirdi. Askerleri taşıyan minibüs virajı alamayarak uçuruma yuvarlandı. Takla attıktan sonra ters yatan minibüsün altında kalan Mehmetçiğin imdadına ise geçen yıl savaş uçakları tarafından yanlışlıkla vurulan 34 köylünün yakınları koştu. Askerleri köydeki sivil araçlarla hastaneye ulaştırmaya çalıştılar. Yaralılar ilk olarak köyün üst tarafında bulunan Gülyazı Sınır Tugayı’na taşındı, buradan da Şırnak Asker Hastanesi’ne sevk edildi. Bu sırada büyük dram yaşandı. Vefat edeceğini hisseden bir asker, geçen yıl annesini kaybettiğini, onun yanına gideceğini söyleyerek, kendisine bir teyzenin bakmasını istedi. Köylülerle birlikte yaralı askerleri kurtaran ve koyunları sağmak için bölgeye gitmekte olan Emine Ürek, Uşaklı Mehmetçiğin son isteğini yerine getirdi. Asker, ‘Berivan’ diye anılan ve Uludere’deki olayda 16 yaşındaki oğlunu kaybeden Emine Ürek’in dizine başını koyduktan sonra şehit oldu. Bir anda herkes gözyaşlarına boğuldu. Bir başka askeri hastaneye götüren köylüler, sürekli çalan telefonuna ise cevap veremedi. Annesi ve babası olduğu anlaşılan numaranın ardından ‘komutanım’ adıyla kayıtlı telefona cevap veren köylüler, askeri Uludere’ye ulaştırdıklarını söyledi. Ancak söz konusu Mehmetçik hastanede vefat etti.

Bu arada şehit olan 9 asker ve 1 geçici köy korucusu için Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’nda tören düzenlendi. Törenin ardından şehit uzman jandarma çavuşlar Süleyman Topal, Aziz Orman, Selahattin Recep Güç, Gökhan Dokur, Altan Ceyhan, Ali Doğan, Murat Ustaoğlu, Osman Çelik ile Jandarma Uzman Onbaşı Atakan Çiller’in cenazeleri helikopterle Diyarbakır’a, geçici köy korucusu Mehdi Tosun’un cenazesi ise Uludere ilçesi Gülyazı köyüne gönderildi.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme