Medyada da Kadın Ayrımcılığı Var

Olaylar
Haber: Pınar Yıldız 10. Kadın Buluşması’nda Türkiye’nin entellektüel kadınları bugün medya ve edebiyat alanında kadınların emeği ve üretkenliğini konuştular. Medya alanında yapılan oturumu...
EMOJİLE

Haber: Pınar Yıldız

10. Kadın Buluşması’nda Türkiye’nin entellektüel kadınları bugün medya ve edebiyat alanında kadınların emeği ve üretkenliğini konuştular. Medya alanında yapılan oturumun moderatörlüğünü Yeni Şafak gazetesi yazarı Ayşe Böhürler yaptı. Oturumda, Habertürk gazetesi yazarı Nihal Bengisu Karaca, AK Parti Gen. Mrk. Kadın Kolları Tanıtım ve Medya Bşk. Ayşe Keşir ve yazar Halime Kökçe konuşma yaptı.

"KADIN YAYIN YÖNETMENİ YOK"

Medya alanında paylaşılan tecrübe ve sorunlar oturuma katılan kadınlardan oldukça ilgi gördü. Medyada kadın istihdamı ve muhafazakâr medyada kadın görünürlülüğü konularında oldukça dikkat çekici veriler ortaya çıktı. Şu an medyanın önde gelen gazetelerinin yayın yönetmenliği pozisyonlarının tamamında erkeklerin olduğuna vurgu yapıldı.

 

"MEDYADA DA KADIN AYRIMCILIĞI VAR"

Ayşe Böhürler, medya dünyasında çalışan kadınların erkekleşmeye zorlandığını ve terfi edebilmek için işini iyi yapmanın yeterli olmadığını söyledi. Böhürler ayrıca muhafazakâr medyayla ilgili çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Böhürler, muhafazakâr medyanın ikiyüzlü bir tavır takındığını, başı açık ve kapalı kadın ayrımına gidildiğini bunun altında yatanın ise temelde kadının fitne olarak görülmesi olduğunu söyledi.

Yazar Nihal Bengisu Karaca ise, kadının üretime alınması konusunda oldukça dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Kendi tecrübelerinde yola çıkarak konuşma yapan Bengisu, medya dünyasında kadın çalışanın çok fazla ciddiye alınmadığını, yazı yazan kadınların ise konu bakımından sınırlandırıldığını belirtti.

10. Kadın Buluşması’nın son oturumu ise “Edebiyat Alanında Kadın Emeği ve Üretkenliği” konusunda yapıldı. Asitane kültür, Sanat, Eğitim ve Dayanışma Derneği’nden Hasibe Turan’ın moderatörlüğünü yaptığı oturumda yazar Sibel Eraslan, şair Melek Arslanbenzer ve ressam Hülya Yazıcı Aktaş konuşma yaptı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme