MEB’den 4+4+4 kitapçığı

Olaylar
Kitapçığa bakanlığın internet sitesinden ulaşılabilecek İlkokul birinci sınıf kayıtları e-okul sistemi üzerinden adrese dayalı veri tabanından alınan bilgilerle otomatik olarak yapılacak ve velilerin ...
EMOJİLE

Kitapçığa bakanlığın internet sitesinden ulaşılabilecek
İlkokul birinci sınıf kayıtları e-okul sistemi üzerinden adrese dayalı veri tabanından alınan bilgilerle otomatik olarak yapılacak ve velilerin kayıt ile ilgili yapacakları herhangi bir işlem olmayacak.
Yaşça kayıt hakkı elde etmemiş olduğu halde fiziki ve ruhi gelişim yönünden hazır olduğu düşünülen 61-66 ay arasındaki çocuklar velisinin yazılı isteği üzerine ilkokul eğitimine yönlendirilebilecek.
Yeni eğitim sisteminde imam hatip ortaokullarının sadece 5. sınıflarına öğrencileri alınacak, ortaokulların ara sınıflarında okuyan öğrencilerin imam hatip ortaokullarına geçişi mümkün olmayacak
Genel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarında okutulacak zorunlu dersler ile isteğe bağlı seçmeli olan Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamberin Hayatı derslerinde herhangi bir fark olmayacak, sadece diğer seçmeli derslerde farklılıklar oluşabilecek.
Sınav sistemlerinde kısa sürede herhangi bir değişiklik beklenmeyecek. İlkokulu bitiren öğrencilerin ortaokullara devam etmesinde herhangi bir değişiklik söz konusu olmayacak. Ortaokulu bitiren öğrencilerin liselere devamı konusunda ise birkaç yıl daha SBS’ye göre bir seçme süreci devam edecek.
Azınlık okullarında okuyan öğrenciler için Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamberimizin Hayatı ders olarak okutulmayacak.

AA