MB Faiz Kararını Açıkladı!

Olaylar
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu yaptığı ekim ayı olağan toplantısında faiz oranlarını de mercek altına aldı. Son aylarda hızla yükselen faiz oranları nedeniyle bu toplantı tüm...
EMOJİLE

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu yaptığı ekim ayı olağan toplantısında faiz oranlarını de mercek altına aldı. Son aylarda hızla yükselen faiz oranları nedeniyle bu toplantı tüm ülkenin merakla beklediği bir hususa dönüşmüştü. Toplantının bitmesinin hemen ardından beklenen açıklama geldi. Bu açıklamada Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 24’te sabit bıraktığı belirtiliyor.

Resmi bir açıklama ile toplantı kararlarını duyuran Merkez Bankası’ndan şu açıklamalar geldi: “Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini göstermektedir. Dış talep gücünü korumakla birlikte finansal koşullardaki sıkılaşmanın da etkisiyle iktisadi faaliyetteki yavaşlama devam etmektedir.”

“Para Politikasındaki Sıkı Duruş Kararlılıkla Sürdürülecek!”

Aynı zamanda açıklamada enflasyon görünümüne ilişkin gelişmelerin fiyat istikrarı açısından önemli risklere işaret ettiği de vurgulandı. Bununla birlikte açıklamaya şu şekilde devam edildi: “Döviz kurundaki hareketlerin de etkisiyle fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. İç talep koşullarındaki zayıflamanın enflasyon görünümündeki bozulmayı kısmen sınırlayacağı düşünülse de fiyatlama davranışlarına dair yukarı yönlü riskler devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.”

Fiyat istikrarının korunması amacıyla eldeki tüm araçların kullanılmaya devam edileceği de Merkez Bankası’nın açıklamaları arasında yer alıyor. Ekim ayı toplantısının hemen ardından yapılan bu önemli açıklama şu şekilde devam etti: “Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.”

MB Açıklama Yaptı, Dolar Düşüşe Geçti!

Merkez Bankasının açıklamasının hemen ardından tüm gözler dolar kuruna çevrildi. Açıklamaya doların ilk tepkisi düşüş yönünde oldu.

Para politika faizinin % 24’te kalması, yeni güne 5.70 TL seviyesinde başlayan doların 5,63 TL’den işlem görmeye başlaması sonucunu doğurdu. Euro ise aynı saatlerde 6,46 TL’den alıcı bulmaya başladı. Bilindiği gibi Merkez Bankası Para Politikası Kurulu eylül ayında bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 625 baz puan alarak arttırmış ve % 17,75’ten % 24 oranına yükseltmişti. Aslında beklenen daha düşük bir rakam olsa da mevcut durumun buna elverişli olmadığı yönündeki bu açıklama piyasalarda hayal kırıklığı da yaşattı. Ekonominin bu açıklamanın ardından nasıl bir seyre gireceği bilinmiyor. Fakat piyasalarda bir rahatlama etkisinin meydana gelmeyeceği konuya dair yapılan uzman yorumlarında da sıklıkla dile getiriliyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme