Masa Tenisiyle Yeniden Doğdu

Annesinin okula götürüp getirdiği, hareket etmekte ve denge kurmakta zorlanan 15 yaşındaki spastik engelli Öznur Yaz, masa tenisi sayesinde ayağa kalktı. Sporun hayata bağladığı ve kısa sürede gösterdiği başarıyla masa tenisinde Türkiye ikinciliği kazanan Öznur’un hedefi milli formayı giyebilmek. 

Adapazarı ilçesinde iki çocuklu Yaz ailesinin en küçük kızı olan Öznur, doğum sırasında beyin hücrelerinin zarar görmesi sonucu spastik engelli olarak dünyaya geldi. Hareket etmekte ve ayakta durmakta zorlanan, yürüyemeyen Öznur’un hayatı masa tenisine başlamasıyla bir anda değişti. Spor sayesinde dengesini kurup yürüyebilen genç kız, içine kapanık biriyken şimdi arkadaşlıklar edinip çevresiyle iletişim kurabilir hale geldi.

Kızının masa tenisi sayesinde yeniden doğduğunu anlatan anne Gülizar Yaz, Cihan Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, kızının çok zor günler yaşadığını belirtti.

Kızının hastalığını 4 yaşına geldiğinde öğrenebildiklerini kaydeden Yaz; "Gerçek hastalığını öğrenene kadar 4 sene gezdirdim. En son Eskişehir’de ki bir hastanede rahatsızlığı belli oldu. Ameliyatlar oldu. Fizik tedavi gördü. Hiç dışarı çıkmıyor, arkadaşlarıyla gezmiyordu. Biraz yürüdüğü zaman ayağı takılıp düşüyordu. Okula kendim götürüp getirdim. Tenefüslerde bekliyordum onu. İhtiyaçlarını karşılıyordum." dedi.

Kızının masa tenisiyle okulda tanıştığını ifade eden Yaz, sporun kızının hayatında çok önemli değişikliklere neden olduğunu dile getirdi.
Spor sayesinde kızının dengesini kurup yürüyebildiğini söyleyen Yaz, şunları söyledi; "Kendi özgüvenini kazandı. El kol hareketleri değişti. Bir şeyleri kendi yapabiliyor. Evde bile bana yardımcı oluyor. Bulaşık yıkarken yardım etmeye çalışıyor. Sporun çok faydası oldu. Lise birinci sınıfı bitirdi."

İĞNEYLE KUYU KAZARKEN BUGÜN KOŞUŞTURUYOR
Bedensel Engelliler Masa Tenisi Milli Takım Antrenörü Adnan Nalıncıoğlu da Öznur’u masa tenisi için gittiği okulda fark ettiğini söyleyerek, "Ailesine ‘yanıma verebilirmisiniz?’ diye sordum. Çalıştırdığım başka bedensel engelli çocuklarım da vardı. Olur dediler. İlk geldiğinde merdiven çıkamıyordu. Robot karşısında eğitim aldı. Her topa vuruşta düşüyordu. İğneyle kuyu kazıyorduk. Ama bugün çocuklarla birlikte antrenmanda koşuşturuyor. Maçlara götürdük. Türkiye ikinciliği var. Başarılı bir sporcu oldu." diye konuştu.

Öznur’un hayatındaki en büyük değişikliğin sosyalliğini kazanması olduğunu vurgulayan Nalıncıoğlu, şunları dile getirdi:
"Daha önce arkadaşları bile yokken şimdi sporcu. Özgüven içerisinde gülüyor, oynuyor. Bir çok ihtiyaçlarını kendi görebiliyor. Arkadaşlarıyla hafif hafif koşabiliyor. Buraya geldiğinde denge kurmakta zorluk çekiyordu. Şimdi spor yapacak kadar denge kurabiliyor. Hayat kalitesini arttırdı. Yıllar geçtikçe daha iyi olacak. Hedefi Milli takıma girip yurt dışına gitmek."

HEDEFİ MİLLİ TAKIM
Masa tenisini her şeyden çok sevdiğini söyleyen Öznur ise spor sayesinde insanlara çok bağlandığını belirtti. Çok mutlu olduğunu anlatan Öznur’un hedefi masa tenisinde daha iyi olmak ve Milli takıma girmek.

8Sütun.com