Marmaray’ın trenleri seferde

Olaylar
Boğazı denizin altından birleştirecek Marmaray Projesi’nin ilk etabı 29 Ekim 2013’te tamamlanacak. Fakat daha proje bitmeden Marmaray’ın trenleri Haydarpaşa- Pendik arasında yolcu ta...
EMOJİLE

Boğazı denizin altından birleştirecek Marmaray Projesi’nin ilk etabı 29 Ekim 2013’te tamamlanacak. Fakat daha proje bitmeden Marmaray’ın trenleri Haydarpaşa- Pendik arasında yolcu taşımaya başladı.

Türkiye’nin en önemli projeleri arasında yer alan Marmaray, önümüzdeki sene ilk seferlerini yapacak. Ancak daha proje tamamlanmadan, Marmaray’ın trenleri mevcut banliyö hattında yolcu taşımaya başladı. Bu kapsamda kullanılacak 440 araçtan 315 tanesi teslim edildi.
Fabrika testlerinin tamamlanmasının ardından 7 tren seti, yaklaşık bir aydır Haydarpaşa- Pandik arasında yolcu taşıyor. Daha sonra ise 6 tren seti Halkalı- Sirkeci arasında yolcu taşımaya başlayacak.

Arkeolojik kazıların tamamlanmasının ardından inşa çalışması hızla devam eden Marmaray hattında vagonların çalışması için protokol yapıldı. Bu kapsamda 13 tane 5 ‘li set Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na (TCCD) teslim edilecek. Bu vagonlardan bugüne kadar 7 tane 5’li set teslim edildi.İç kaplama işleri devam eden Sirkeci’de yerin 60 metre altında yapılan tünel istasyonunun kazı çalışmaları ise tamamlandı. Beton kaplama bittikten sonra mimari ince işler ve elektromekanik işler başlayacak.

Ayrılıkçeşme- Kazlıçeşme arasında ise çalışmalar hızla devam ediyor. Bu hat arasına kablo serilmesi için gerekli donanımları döşeme çalışmaları sürüyor. Marmaray’ın ilk etabına ise çift yönde 12 bin 500 metre ray döşendi. Bu ayın ortasında Kazlıçeşme’den Yenikapı’ya doğru ray döşeme çalışmaları başlayacak.

Öte yandan ilk seferi 29 Ekim 2013 ‘te yapılacak olan Marmaray’ın toplamda 3 milyar dolara mal olması bekleniyor. Asya ile Avrupa’yı denizin altından bağlayacak proje devreye girdiğinde boğaz 2 dakikada geçilecek. Vatandaşlar Halkalı’dan Gebze’ye 103 dakikada gidebilecek.

www.buyuyenturkiye.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme