Marmara Depremi Unutulmadı!..

Olaylar
Merkez üssü Kocaeli‘nin Gölcük ilçesinde 17 Ağustos 1999‘da meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenler, Adapazarı, Gölcük, Yalova ve Kocaeli‘de düzenlenen etkinli...
EMOJİLE

Merkez üssü Kocaeli‘nin Gölcük ilçesinde 17 Ağustos 1999‘da meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenler, Adapazarı, Gölcük, Yalova ve Kocaeli‘de düzenlenen etkinliklerle anıldı.

Sakarya Büyükşehir Kent Konseyi öncülüğünde Kent Meydanı’nda ”17 Ağustos 1999’u Unutmadık” sloganıyla düzenlenen etkinlik, saat 00.30’da şair Mustafa Emircan’ın ”Gözlerimde Kuru Bir Ayaz” şiirinin okunmasıyla başladı.

Deprem öncesi ve sırasında alınması gereken önlemlerin yer aldığı slayt gösterisinin ardından, kürsüye çıkan Sakarya Valisi Mustafa Büyük, 11 yıl önce kaybettikleri 17 Ağustos şehitlerini rahmetle andığını ifade ederek, ”Adapazarı’nın ciddi ölçüde etkilendiği bu depremi yaşamamış olsam da yaşananları her yönüyle tanıdım ve bildim. Şimdiyse bu ilde sorumluluk yüklenerek deprem açısından toplumumuz ve halkımızı bir şekilde hem eğitmek, hem hazırlamak, hem de depreme karşı zararlarını önleyecek tedbirleri alma sorumluluğunu yüklenmiş bulunmaktayım” dedi.

Unutulmayan acıların tekrarlanmaması için mutlaka her ilin yapması gereken şeyler bulunduğuna dikkati çeken Büyük, kamuya düşen sorumluluklar konusunda çok önemli mesafeler alındığını ifade etti.

KARDEŞLİK VE DAYANIŞMA GÜNÜ
Büyük’ün konuşmasının ardından Sakarya Büyükşehir Kent Konseyi‘nin deprem konusunda hazırladığı bildiri okundu.

17 Ağustos 1999 Sakarya, Kocaeli, Yalova depreminde en çok yıkımın Sakarya’da olmasına rağmen, kamuoyunun dikkatinin Sakarya üzerine yoğunlaştırılamadığı savunulan bildiride, ”Depremde yaşadığımız tüm acılara rağmen, Türk halkının hatta dünyanın deprem sonrası gösterdiği örnek dayanışma nedeniyle 17 Ağustos gününün ‘Kardeşlik ve Dayanışma Günü’ ve 17 Ağustos’u içine alan haftanın da ”Deprem Haftası” olarak ilan edilmesini öneriyoruz” ifadesi yer aldı.

Bildirinin ardından katılımcılara deprem sonrası amatör kameralarla çekilen görüntüler izletildi.
Etkinlik Kur’an-ı Kerim okunması, dua edilmesi ve saat 03.02’de depremde hayatlarını kaybedenler için yapılan saygı duruşuyla sona erdi.

”O GECE KOCAELİ” ADLI AA FOTOĞRAF SERGİSİ
Marmara Depreminin 11. yılı dolayısıyla Kocaeli’de çeşitli anma etkinlikleri düzenlenirken, ”O Gece Kocaeli” AA fotoğraf sergisi açıldı.

Anma etkinliği kapsamında, Vali Topaca, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Mehmet Ersoy, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AA Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Tek, AA Yurt Haberler Müdürü Fatih Ferhat Sürmeli, AA Kocaeli Büro Müdürü Fatih Tekcan ile öteki ilgililer tarafından 50 eserin bulunduğu ”O Gece Kocaeli” AA fotoğraf sergisinin açılışını yapıldı.

TMMOB’DAN DUYARLILIK YÜRÜYÜŞÜ
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yalova’da ”Depreme Duyarlılık Yürüyüşü” düzenledi.

TMMOB’a bağlı odalara üye yaklaşık bin 500 kişinin katıldığı yürüyüş, 17 Ağustos Deprem Anıtı önünden başladı. Buradan yürüyerek Cumhuriyet Meydanı’na gelen grup, yol boyunca ıslık çalıp ”Yalova unutma unutturma”, ”Depremi unutma unutturma” şeklinde sloganlar attı.