Mamak işkencecisi Raci Tetik’in cenazesinde haklarını helal etmediler

Olaylar
Karanlık 12 Eylül döneminin işkenceci komutanları arasından yer alan Mamak Cezaevi Müdürü dönemin işkence emirlerini veren emekli Albay Raci Tetik dün İstanbul’da öldü. İşkenceci komutan ol...
EMOJİLE

Karanlık 12 Eylül döneminin işkenceci komutanları arasından yer alan Mamak Cezaevi Müdürü dönemin işkence emirlerini veren emekli Albay Raci Tetik dün İstanbul’da öldü. İşkenceci komutan olarak hafızalara kazınan Tetik için Selimiye Camii’nde yapılması planlanan cenaze töreni, Şakirin Camii’ne kaydırıldı. Tepkiler sonrası Tetik için askeri tören yapılmaktan vazgeçildi. 12 Eylül döneminde işkenceye maruz kaldığını söyleyen bir grup vatandaş protesto düzenleyerek haklarını helal etmediklerini ifade etti. 

Tetik’i protesto eden grup, o dönem işkencelerden dolayı 3 arkadaşlarını Mamak Cezaevi’nde kaybettikleri söyledi. Cenazenin Türk Bayrağı’na sarılı olmasına da grup tarafından tepki gösterildi.  

KARACİĞERİMİ KAYBETTİM

Mamak Cezaevi’nde işkenceye uğradığını söyleyen Samet Karakuş; “3 öğün sistemli bir şekilde işkence gördüm. Organlarım iflas etti. Betonun üzerinde zifiri karanlıkta günlerce yattım. Karaciğerimi kaybettim.” dedi.

DAVA ZAMAN AŞIMINA UĞRADI

Tetik, Temmuz 1980’de Mamak Askeri Cezaevi Komutanı olarak atandı. 12 Eylül darbesiyle birlikte cezaevini 4 yıl yönetti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 2011 yılında,  Devrimci 78’liler Derneği tarafından yapılan suç duyurusunda, işkenceler ve hastalanan bazı tutukluların ölümünden sorumlu olarak gösterilen ve  ‘gestapo’ olarak bilinen Raci Tetik, bir numaralı zanlı olarak belirtilmişti. Tetik’in, ‘işkence ve kötü muamelede bulunmak, tehdit, cinayet ve görevi kötüye kullanmak’ suçlarından yargılanarak cezalandırılması istenmişti.  Savcılık, 2016 yılında çoğunluğu 12 Eylül döneminde Ankara Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube ile Mamak Askeri Cezaevi’nde işkenceye uğradığını belirten 129 kişinin suç duyurusu üzerine dönemin polis ve asker şüphelileri hakkında yürüttüğü soruşturmada, suçlamalar zaman aşımına uğradığı gerekçesiyle takipsizlik kararı vermişti. 

KANUNUN VERDİĞİ YETKİLERİ KULLANDIM

Tetik, soruşturmada verdiği ifadede “Olağanüstü bir dönem yaşanıyordu. O günün şartları gereği disiplini oluşturmaya çalıştım. Kanunun verdiği yetkileri kullandım, kanun dışına çıkmadım. Kamuoyunda bilinen bir isim olduğum için suçlanıyorum” ifadesini kullanmıştı.

 

Milli Gazete

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme