Maliye Yaşlıların Kapısına Gidiyor

Olaylar
Maliye, sadece kira geliri elde eden 60 yaş üzeri mükellefler ile özürlülere vergi beyanında kolaylık sağlıyor. Telefonla durumunu vergi dairesine veya iletişim merkezine bildirenlerin evine maliyeci ...
EMOJİLE

Maliye, sadece kira geliri elde eden 60 yaş üzeri mükellefler ile özürlülere vergi beyanında kolaylık sağlıyor. Telefonla durumunu vergi dairesine veya iletişim merkezine bildirenlerin evine maliyeci gönderilecek. Görevliler, mükelleflerin ‘Önceden Hazırlanmış Kira Beyannamesi’nin doldurulmasına yardımcı olup vergi tahakkuku sağlayacak.
Kira gelirini beyan etmeyen veya eksik gösterenlere mektup gönderen Maliye Bakanlığı, yaşlı ve özürlüleri de unutmadı. 1 milyon 200 bin mükellef için ‘otomatik vergi’ uygulaması başlatan bakanlık, sadece kira geliri elde eden 60 yaş üzeri mükellefler ile özürlü ve hastalığı sebebiyle vergi dairesine gelemeyenlerin beyanlarını evlerinde alıyor. Bu kişilerin hizmetten faydalanabilmesi için bağlı oldukları vergi dairesini veya Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Vergi İletişim Merkezi’ni (444 0 189) aramaları gerekiyor. Vergi dairesini veya iletişim merkezini arayanlara, evlerine hangi Maliye personelinin geleceği söylenecek.

Eve gelenlerin ‘Önceden Hazırlanmış Kira Beyannamesi’nin doldurulması konusunda yardımcı olacağı ve vergi tahakkuk ettireceğine dikkat çeken Maliye kaynakları, herhangi bir ödeme yapılmayacağına dikkat çekiyor. Dolandırıcıların yaşlı ve özürlüleri kandırabileceğine dikkat çeken üst düzey bir Maliye yetkilisi, "Hangi mükellefin evine hangi memurun gideceği belli. Sadece vergi tahakkuk edecek. Vatandaşlarımız Maliye’den geldiklerini söyleyen kişilere itibar edip herhangi bir şekilde ödeme yapmasın." uyarısında bulundu. 1 Mart 2012’den itibaren ‘Önceden Hazırlanmış Kira Beyannamesi’ uygulaması ile ev sahipleri vergi dairesi ve internet üzerinden kira gelirlerini beyan etmeye başladı. Beyanname vermek için 26 Mart’a kadar süre bulunuyor. Geçen yıl kiraya verdiği konuttan 2 bin 800 liranın üstünde gelir elde edenlerin, önümüzdeki hafta sonuna kadar beyanname vermeleri gerekiyor. Belirlenen süre içerisinde beyanda bulunmayanları, geriye dönük 5 yıllık vergi borcunun faiziyle birlikte vergi cezası olarak ödeme zorunluluğu bekliyor. 1 Mart 2012’den itibaren Gayrimenkul Sermaye İradı (GMSİ) için idare, kira beyannamesinde ödemesi gereken vergiyi otomatik olarak hesaplayabiliyor. İnternet üzerinden veya vergi dairesine giden mükellef, belirlenen miktarı kendi beyanı ile değiştirebiliyor. Konutundan elde ettiği kira gelirini beyan etmeyen veya eksik gösteren mükellef 2011 yılı için belirlenen 2 bin 800 liralık istisnadan faydalanamıyor.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme