Malatya Valisi Aydın Baruş: “Bir An Önce İşe Koyulun”

Olaylar
Vali Aydın Baruş, yatırım programı belli olan projelerin gerek ihale gerekse yatırım süreçlerinin bir an önce gerçekleştirilmesi için kurumların acil bir şekilde harekete geçmesi gerektiğini belirtere...
EMOJİLE

Vali Aydın Baruş, yatırım programı belli olan projelerin gerek ihale gerekse yatırım süreçlerinin bir an önce gerçekleştirilmesi için kurumların acil bir şekilde harekete geçmesi gerektiğini belirterek “Sizlerden ricam yatırım programınız belli olur olmaz bir an önce yapılacak çalışmaların ihale hazırlıklarını tamamlayıp, ihalesini gerçekleştirip işe koyulmak.  Milletimizin, ülkemizin bizlerdeki beklentileri böyle. Onların yüzünü güldürecek çalışmalar imza atmak. Milletimizin hayrına çalışmalar ortaya koymak temel görevimiz. Milletimizin ülkemizin sizden beklentileri budur” dedi.

İl Koordinasyon Kurulu 2019 yılı birinci dönem toplantısı Vali Aydın Baruş başkanlığında YİKOB toplantı salonunda yapıldı.

Kamu kurumlarının müdürleri, belediye başkanları, kaymakamlar ve diğer ilgili kurumların yetkililerinin katıldığı toplantının başında yatırımların genel değerlendirmesine ilişkin kısa bir açıklama yapan Vali Aydın Baruş, kurumlara, yatırım programı ve ödenekleri belli olan işlerin ihale ve proje süreçlerinin acil olarak bitirilmesi, çalışmaların hızlandırılması talimatı verdi.  Milletin, kendisinin hayrına olacak, yüzünü güldürecek hizmetleri beklediğini söyleyen Vali Baruş, “Sizlerden ricam yatırım programınız belli olur olmaz bir an önce yapılacak çalışmaların ihale hazırlıklarını tamamlayıp, ihalesini gerçekleştirip işe koyulmak.  Milletimizin, ülkemizin bizlerdeki beklentileri böyle. Onların yüzünü güldürecek çalışmalar imza atmak. Milletimizin hayrına çalışmalar ortaya koymak temel görevimiz.

Kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler olarak herhangi bir sorunla karşılaştığınızda, koordinasyonu gerektiren bir durum olduğunda lütfen Valilik makamını bilgilendirin.  kamu kurum ve kuruluşları yerel yönetimler olarak herhangi bir sorunla karşılaştığımız da koordinasyon sorunu ile karşılaştığımız da birbirimize yakın temasta olmaya bir problem olduğu taktirde lütfen Valilik makamına bilgilendirin. Biz de bu çalışmaların en güzel şekilde neticelendirmesi için elimizden gelen çabayı sarfedelim” dedi.

2018 yılı kamu yatırımlarının genel değerlendirmesine ilişkin rakamları veren Vali Baruş, şunları söyledi:

“2018 yılı kamu yatırımları kapsamında 8 sektörde yatırımcı kamu kurum ve kuruluşlarımızın 329 proje belediyelerimize ait 202 proje olmak üzere toplam 531 proje yürütülmektedir.  Toplam proje tutarı 5 milyar 171 milyon Türk Lirası. 2018 yılı ödeneği olarak da 1 milyar 116 milyon Türk Lirası gerçekleşme olmuştur.  Nakdi gerçekleşme oranı yüzde 84’tür.

Tahsis edilen ödenekleri baktığımızda 2017 yılına göre 129 milyon TL bir artış olduğu görülmektedir. 531 projeden 234 proje tamamlanmış, 188 proje devam etmekte, 70 proje ihale aşamasında, 39 projeye ise çeşitli nedenlerle başlamamıştır. Yatırım projelerimizin sektörlere göre dağılımına baktığımızda ulaştırma sektöründe 119, diğer kamu hizmetleri sektöründe 184, eğitim sektöründe, 70 tarım sektöründe 46, kültür turizm sektöründe 41, sağlık sektöründe 38, enerji sektöründe 29, madencilik sektöründe 4 proje vardır.”

Güler HAZAR, Yeni Malatya Gazetesi- malatyahaber.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme