Madımak Oteli Bu Hale Geldi!

Galeriye gitmek için tıklayın…

 

Madımak Olaylarının yaşandığı otel, Bilim ve Kültür Merkezi’ne dönüştürüldü. Eski Madımak otelinin zemin katı çocuk kütüphanesi ve olayda ölenlerin isimlerinin yer aldığı anı köşesi şeklinde düzenlenirken, birinci kat ise bilimsel deney aletlerinin bulunduğu bilim merkezi olarak düzenlendi.

Vali Ali Kolat, 2 temmuz günü bilim ve kültür merkezi önünde basın açıklaması yapılmasına müsade etmeyeceklerini açıkladı. 2 Temmuz 1993 günü provokasyon sonucu meydana gelen Madımak oteli yangınında 37 kişi hayatını kaybetmişti. Olayın üzerinden 18 yıl geçti ve otelin hangi amaçla hizmet etmesi gerektiği tartışmaları ise halen devam ediyor. Alevi Çalıştayı kapsamında devlet tarafından kamulaştırılan Madımak Oteli’nin zemin ve birinci katları, Bilim ve Kültür Merkezi olarak düzenlenmesine karar verildi.

Çalışmalar, olayların yıldönümü öncesi tamamlandı. Otelin lobi olarak kullanılan zemin katının sağ bölümüne, olayda ölenlerin her birinin ismine 37 çeşme yapıldı. Çeşmelerden ise ‘hayat’ anlamına gelen su devr-i daim şeklinde akıtılıyor. Atatürk büstünün de bulunduğu köşeye, ölenlerin isimleri ve mermer kaide üzerine de "2 Temmuz 1993 tarihinde meydana gelen elim olayda 37 insanımız hayatını kaybetmiştir. Böyle acıların bir daha yaşanmaması dileğiyle" yazısı yazıldı. Anı köşesindeki Atatürk büstünün altına ise Atatürk’e ait "Toplumun içindeki farklı düşünceler, farklı inanışlar ne olursa olsun, milli birlik ve bareberlik içerisinde hareket etmesini bilen bir milletin başaramayacağı iş aşamayacağı engel yoktur" sözleri yazıldı. Anı köşesinin sağ ve sol tarafına da Aşık Veysel, Pir Sultan Abdal, Aşık Ruhsati, Hacı Bektaşı Veli, Mevlana Celaleddin-i Rumi ve Yunus Emre’nin tasvir edildiği fotoğraflar ve onlara ait bir söz yer aldı.

haber 7