Kuvayi Milliye kütüphanesini millet kıraathanesi yaptılar!

Olaylar
CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin’in Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sorduğu soruların yanıtı kültür erozyonunu bir kez daha gözler ön...
EMOJİLE

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin’in Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sorduğu soruların yanıtı kültür erozyonunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Bakanlığın açıklamasına göre son on yılda 76 adet kütüphane açıldı, 2012 yılından bu yana ise yalnızca 2 adet tiyatro müdürlüğü kuruldu.

Konuya ilişkin açıklama yapan Aytekin, Balıkesir’de on yılda sadece 1 adet kütüphane kurulmasına tepki göstererek “halkımızın okuma alışkanlığı bu anlayış ile yok edildi” dedi.

Aytekin açıklamasında şunları kaydetti:

BAKANLIK MALUMUN İLANINI GÖZLER ÖNÜNE SERDİ

“Görünen o ki ‘Okuma oranı arttıkça beni afakanlar basıyor. Ben her zaman cahil halkın ferasetine güveniyorum’ diyen ve daha sonra YÖK Denetleme Kurulu üyeliği ile ödüllendirilen Prof. Dr. Bülent Arı’nın, ‘okumuşların şerrinden bizi muhafaza et ey Rabbim’ diyenlerin niyetleri kabul olmuş. Başlıca görevleri arasında ‘Millî, manevî, tarihî, kültürel ve turistik değerleri araştırmak, geliştirmek, korumak, yaşatmak, değerlendirmek, yaymak, tanıtmak, benimsetmek ve bu suretle millî bütünlüğün güçlenmesine ve ekonomik gelişmeye katkıda bulunmak’ olan Kültür ve Turizm Bakanlığı görevinden o denli uzaklaşmış ki bırakın kültürel mirasında yaygınlaştırılmasını; adeta yok olması için elinden geleni ardına bırakmıyor. Yunus Emre, Sait Faik Abasıyanık, Melih Cevdet Anday gibi nice değerlerin eserlerinin sergilendiği Devlet Tiyatroları, halkın ulaşamayacağı noktalara getirilmiş. Öyle ki nüfus yoğunluğu ile Türkiye’nin 17. şehri olan Balıkesir ilimizde bir tane bile devlet tiyatrosu bulunmuyor. 2012 yılından bu yana Ordu ve Elazığ Devlet Tiyatrosu dışında açılan tek bir tiyatro müdürlüğü yok!

Ülkemizde AKP eliyle kültür erozyonu yaratılmak istenmektedir. Bu erozyon ne yazık ki Bakanlık aracılığıyla ilan edilmiş durumdadır. 2018 verilerine göre 1 milyon 209 bin 643 kişinin yaşadığı Balıkesir’de, halk kütüphanelerinin sayısı 23 ile sınırlıdır. Bu kütüphanelerde bulunan kitap sayısı ise yalnızca 431 bin 688’dir. Kısacası Balıkesir’de vatandaşımıza kişi başı bir kitap bile çok görülmektedir. Bunun yanı sıra ülke genelinde de durum iç açıcı değildir.

HALK KÜTÜPHANESİ MİLLET KIRATHANESİNE DÖNÜŞTÜ!

AKP’nin kitap düşmanlığının en somut örneği Balıkesir’de görülmektedir. 24 Haziran seçimleri esnasında AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dilden düşürülmeyen Millet Kıraathanesi, Balıkesir Kuvayı Milliye Kütüphanesi’nin dönüşümüne yol açmıştır. Milli Mücadele’nin şehri Balıkesir’in Kuvayı Milliye Kütüphanesi, 11.12.2018 tarihinden bu yana Bakanlık açıklamasına göre aynı zamanda Millet Kıraathanesi olarak kullanılmaktadır.

Hizmet aşkıyla övünenler bu tabloya bir kez daha göz atmalıdır. Çünkü bu rakamlara göre bir milletin hayat damarlarından biri çoktan koparılmıştır!”

 

 

Kaynak: Yeniçağ

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme