Kürtçe okullar için resmi başvuru yeni yapılacak!

Olaylar
Güneydoğu’daki bazı şehirlerde hafta başında açıldıktan sonra valilik kararıyla mühürlenen Kürtçe okullar için resmi başvuru yapılacağı bildirildi. Dünya Bülteni2nde yer alan habere ögr; DTK Eş Genel ...
EMOJİLE

Güneydoğu’daki bazı şehirlerde hafta başında açıldıktan sonra valilik kararıyla mühürlenen Kürtçe okullar için resmi başvuru yapılacağı bildirildi. Dünya Bülteni2nde yer alan habere ögr; DTK Eş Genel Başkanı Selma Irmak, çalışmaların sürdüğünü, bugün veya önümüzdeki hafta ‘resmi kanalların işletileceğini’ söyledi.

Çarşamba akşamı Diyarbakır Bağlar’da Kürtçe eğitim veren Ferzat Kemanger Eğitim Destek Evi civarında çıkan olaylarda gözaltına alınan 41 kişi için adliye önünde bir açıklama yapan DTK Eş Genel Başkanı Selma Irmak, 41 kişinin gözaltına alınmasını Kürt halkının taleplerinin görmezden gelinmesi olarak değerlendirdi. Kürt sorununun çözümü konusunda müzakere yolunun Kürt halkının taleplerinin alınmasından geçtiğini de belirten Irmak, anadilde eğitim hakkının temel bir hak olduğunu ifade etti.

Irmak, okullarla ilgili izin alacaklarını fakat yasal karşılığı olmasa bile yasal karşılığı sağlanıncaya kadar mücadele edeceklerini söyledi. Irmak’ın açıklamaları şöyle:

“Büyük ihtimalle yarın resmi girişimleri başlatacağız. Arkadaşlarımız çalışma yürütüyorlar. Yetişmezse önümüzdeki haftaya kalacak. Yasal karşılığı olmasa bile yasal karşılığı sağlanıncaya kadar mücadele edeceğiz. Eğer bu hak tanınmazsa mahkemeye gideceğiz. Mahkeme tanımazsa bir üst mahkemeye ve AİHM’e kadar gideceğiz.”

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kürtçe eğitimin önünde herhangi bir engel olmadığını fakat açılan okulların gerekli mercilerden izin almadan faaliyet yürüttüklerini söylemişti.

Yetkililer, izin alınması durumunda okulların faaliyetlerine devam etmesi için bir engel olmayacağını ifade etmişti.

Kürtçe okulların mühürlenmesi üzerine olaylar çıkmış,birçok şehirde yüzleri maskeli gruplar çok sayıda okulu molotof kokteyli ile yakmıştı.