‘Kurtarılmış bölge’ hayaline ağır darbe

Olaylar
AA muhabirinin emniyet yetkililerinden aldığı bilgiye göre, 22 Temmuz’da Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde, 2 polis memurunun, evlerinde başlarından tabancayla vurularak, şehit edilmesin...
EMOJİLE

AA muhabirinin emniyet yetkililerinden aldığı bilgiye göre, 22 Temmuz’da Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde, 2 polis memurunun, evlerinde başlarından tabancayla vurularak, şehit edilmesinin ardından terör örgütü ile mücadele hız kazandı. Sivil kayıpların en aza indirilmesi amacıyla özel güvenlik bölgesi uygulaması hayata geçirilirken, sokağa çıkma yasağı ilan edilen yerlerde güvenlik güçlerince çok sayıda operasyon gerçekleştirildi.
Araç girişini engellemek amacıyla Diyarbakır, Hakkari, Mardin ve Şırnak’ta terör örgütü üyelerince sokaklara kurulan barikat ve siperler ile kazılan hendeklerin kapatılması ve hayatın normale dönmesi için mücadele eden güvenlik güçleri, teröristleri etkisiz hale getirirken, 567 hendek ve barikatın kaldırılmasını sağladı. Hendek ve barikatlarda teröristlerce patlayıcı kullanılarak hazırlanan 41 düzenek de güvenlik güçlerince yerinde patlatılarak etkisiz hale getirildi.
Söz konusu illerde zaman zaman özel güvenlik bölgesi ilan edildikten sonra güvenlik güçlerince gerçekleştirilen operasyonlarda 154 terörist ölü, 80 terörist yaralı olarak ele geçirildi. Gözaltına alınan 90 zanlıdan 41’i de tutuklanarak cezaevine konuldu.
Operasyonlarda 8 güvenlik görevlisi şehit düştü, 48’i ise yaralandı. Yaşanan çatışmalar ile terör örgütünün tuzakladığı bombaların patlamasıyla 28 sivil hayatını kaybetti, 73 sivil yaralandı.
Diyarbakır
Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde 14 Ekim-3 Kasım arasında sokağa çıkma yasağının devamında gerçekleştirilen operasyonlarda 4 güvenlik görevlisi şehit düştü, 5 güvenlik görevlisi yaralandı. Ayrıca, 3 vatandaşın hayatını kaybettiği, 11 vatandaşın yaralandığı operasyonlarda 4 örgüt mensubu ölü bir terörist de sağ olarak ele geçirildi.
Sur ilçesinde 27 Eylül’den itibaren zaman zaman ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında gerçekleştirilen operasyonlarda bir güvenlik görevlisi şehit düştü, 6 güvenlik görevlisi yaralandı. 4 teröristin ölü, 2 teröristin ise yaralı ele geçirildiği operasyonlarda 2 vatandaş hayatını kaybetti, 5 vatandaş yaralandı.
Hakkari
Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 26-27 Ağustos, 10-11 Eylül, 20-23 Kasım 2015 arasında gerçekleştirilen operasyonlarda 35 terör örgütü güvenlik güçlerince etkisiz hale getirilirken, 3 terörist de yaralı olarak ele geçirildi. Kanas tipi keskin nişancı tüfeği ile sağ olarak yakalanan bir terörist ise sevk edildiği adli makamlarca tutuklandı. Operasyonlarda 165 barikat kaldırılırken, 7 hendek kapatıldı. Barikat ve hendeklere teröristlerce yerleştirilen çok sayıda tuzaklama yerinde imha edildi.
Mardin
Mardin’in Dargeçit ilçesinde vatandaşların can güvenliği ile bozulan huzur ve asayiş ortamının tekrar sağlanması amacıyla 10-12 Ekim arasında ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında düzenlenen operasyonlarda 15 hendek kapatılırken, 45 barikat da kaldırıldı. Operasyonlarda, Jandarma unsurlarınca bir örgüt mensubu vurularak etkisiz hale getirildi. Yapılan çalışmalarda 600 kilogram patlayıcı imha edildi, hendek açma amaçlı kullanılan iş makinesi ve kamyonlar kullanılamaz hale getirildi.
Nusaybin ilçesinde ise 1-6 Ekim arasında ilan edilen sokağa çıkma yasağı ile başlatılan operasyonlarda, 22 örgüt mensubu etkisiz hale getirildi. Bir güvenlik görevlisinin yaralandığı çatışmaların ardından 120 hendek ve barikat kaldırıldı, 15 patlayıcı düzeneği imha edildi.
Aynı ilçede 13-25 Kasım tarihleri arasındaki operasyonlarda ise 108 barikat ve hendek ile teröristlerin gizlenmek için kullandığı 42 adet perde ve 2 çadır kaldırıldı. Operasyonlarda 3 güvenlik görevlisi yaralanırken, 21 terörist vurularak etkisiz hale getirildi, 2 terörist de yaralı ele geçirildi. Çatışmalarda 4 sivil hayatını kaybetti, 19 sivil yaralandı. Güvenlik güçlerinin 111 ikamette yaptığı aramalarda silah, mühimmat, patlayıcı madde ve örgütsel doküman ele geçirildi.
Derik ilçesinde de 26 Kasım-3 Aralık arasında vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bu süre içerisinde düzenlenen operasyonlarda teröristlerce hazırlanan 8 barikat kaldırıldı, 2 hendek kapatıldı, 7 adet patlayıcı düzeneği yerinde imha edildi. Operasyonlarda 15 örgüt mensubu vurularak etkisiz hale getirilirken, 2 YDG-H mensubu sağ olarak yakalandı. Teröristlerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda bir jandarma özel harekat askeri şehit oldu, 4 güvenlik görevlisi yaralandı.
Çatışmaların ardından 58 adreste yapılan aramalarda, 27 adet av tüfeği, 6 adet roketatar mühimmatı, 2 adet kaleşnikof, 4 adet kaleşnikof şarjörü, 180 adet kaleşnikof mermisi, 656 adet Kanas keskin nişancı tüfeği mermisi, bir adet kuru sıkı tabanca, 5 adet değişik çaplarda tabanca namlusu ile çok sayıda yaşam malzemesi ve tıbbi malzeme, bomba yapımında kullanılan kablo, pil, koli bandı gibi malzemeler ele geçirildi.
Şırnak
PKK/KCK terör örgütü adına Cizre ilçe merkezinde silahlı faaliyet yürüten grupların bertaraf edilmesine yönelik, 4-12 Eylül tarihleri arasında uygulanan sokağa çıkma yasağında, güvenlik güçlerince Nur Mahallesi merkezli operasyonlar düzenlendi.
Operasyonlarda 30 hendek ve barikat kaldırıldı, çok sayıda patlayıcı düzeneği imha edildi. Operasyonlarda 29 örgüt mensubu etkisiz hale getirilirken, 50 örgüt mensubu yaralı yakalandı. Çatışmalarda 2 güvenlik görevlisi şehit düşerken, 22 güvenlik görevlisi yaralandı. Ayrıca, 11 vatandaş hayatını kaybetti, 30 vatandaş ise yaralandı.
Cizre’nin Yafes ve Sur mahallelerinde 14-15 Kasım’da gerçekleştirilen operasyonlarda, 2 vatandaş şarapnel parçalarının isabet etmesi nedeniyle, bir vatandaş ise aracını vermediği örgüt mensuplarınca ayağından vurularak yaralandı. Operasyonlarda 5 adet patlayıcı düzeneği imha edildi.
Aynı mahallelerde 24-25 Kasım’da düzenlenen operasyonlarda ise 5 örgüt mensubu etkisiz hale getirildi.
Silopi ilçesinde 8 mahallede 7-9 Ekim’de sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından örgüt mensupları tarafından akşam saatlerinde yol kesme, araç gasp etme eylemleri ile ekiplere yönelik silahlı saldırı eylemleri, güvenlik güçlerinin müdahalesiyle büyümeden önlendi. Operasyonlarda, 6 örgüt mensubu ölü ele geçirilirken, 6 örgüt mensubu yaralı yakalandı. 8 vatandaşın hayatını kaybettiği, 5 vatandaşın da yaralandığı çatışmalarda gözaltına alınan 59 şüpheliden 27’si sevk edildikleri adli makamlarca tutuklandı. Operasyonlarda 9 hendek ve barikat kapatıldı, 2 patlayıcı düzeneği imha edildi.
İdil ilçesinde haziran ayından bugüne kadar güvenlik güçlerince çeşitli zamanlarda düzenlenen operasyonlarda 7 polis yaralandı. Çatışmalarda 3 örgüt mensubu ölü, 8 örgüt mensubu ise yaralı ele geçirildi. Çatışmaların ardından gözaltına alınan 20 kişiden 6’sı tutuklanırken, 37 hendek ve barikat kaldırıldı.
Şırnak merkezde düzenlenen operasyonlarda ise 9 terörist ölü, 9 terörist de yaralı olarak ele geçirildi. Operasyonlarda gözaltına alınan 7 kişiden 6’sı tutuklandı. 21 hendek ve barikatın kapatıldığı merkezde 12 patlayıcı da imha edildi.