Kur’an Alevilerin kutsal kitabı değil mi?

Olaylar
İşte Sevilay Yükselir’in yazısı… Kuran-ı Kerim Alevilerin kutsal kitabı değil mi? Farkında mısınız bilmiyorum ama Kuranı Kerim’in, Hz. Muhammed’in hayatının ilköğretimde seçmel...
EMOJİLE

İşte Sevilay Yükselir’in yazısı…

Kuran-ı Kerim Alevilerin kutsal kitabı değil mi?

Farkında mısınız bilmiyorum ama Kuranı Kerim’in, Hz. Muhammed’in hayatının ilköğretimde seçmeli ders olması tartışılmaya başladığından beri nedense hep bu seçmeli derslere ilk tepki gösteren kesimlerin başını Aleviler çekiyor.

Sosyal medyada, TV’lerde yapılan yorumları gördükçe çıldırıyorum. Mesela ismi lazım değil ama Alevilerin mühim şahsiyetlerinden bir kişi geçenlerde devletin demokrat ve eşit olması gerektiğini yorumladığı TV’deki konuşmasında dedi ki: "Kuranı Kerim seçmeli olacaksa, o zaman muhakkak Alevilik de seçmeli dersler arasında olmalı!" Buyurun buradan yakın! Kardeşim ne alakası var? Alevilerin başka kutsal bir kitabı var da biz mi bilmiyoruz? Niye Kuran’ın karşısına Alevilik’i koyuyorsan be aptal!
Eyy cahil! Sırf dedeleri olan peygamber Hz. Muhammed’in İslam anlayışını yaymak ve "Allah’ın Aslanı" olarak anılan babaları Hz. Ali’nin yolundan gitmek için çıktıkları yolda, Kerbela’da şehit edilen İmam Hüseyin ve kardeşlerinin öldürülürken bile yanlarında Kuran-ı Kerim yok muydu?

Tamam. Laik kesim havalara zıplıyor anladık. (Onlara hak da veriyorum. İkinci yazımda da görülebileceği üzere!) Peki sen niye "Alevilik" adına zıplıyorsun? Otur biraz oku. Araştır. Derinlere in.

O evinin her bir köşesini resimleriyle süslediğin Hz. Ali’nin yolunun gerçekten nasıl bir yol olduğunu, onu Allah’ın Aslanı yapan o kudretli iman gücünün nasıl bir güç olduğunu oku da gör! Hz.

Muhammed’in can parçası kızı Fatma’yla evlenen ve onun soyunu evlatlarıyla devam ettiren gerçek ve ilk Müslüman Hz. Ali’yi biraz anlamaya çalış! O da, çocukları da son nefesini verene kadar iman etmişler İslamiyet’e. Kuran-ı Kerim’e ve Hz. Muhammed’e…

Hem de harfi harfine…

Eğer, "Onun yolundan gidiyorum. Ehl-i Beyt’e inanıyorum" filan diyorsan bi sus bu tartışmada! Ha illa da konuşacağım diyorsan. O zaman bari söze, "Ali’nin yolundayım" diye başlama gudubet!

Mahalle baskısı olur mu?

Seçmeli Kuran dersinin müfredata girmesi benim açımdan sorun değil. Ebeveyn istiyorsa çocuğunun Kuran dersine girmesine olanak sağlanmalı. Daha önce de yazmıştım. Seçmeli de olsa ben oğlumun din derslerine girmesini isterim şahsen. İslami ritüellerin ne olduğunu bilmesi ona ileride hiç arzu etmesem de ateist olacak olsa bile avantaj sağlar. Bildikleri zarar getirmez.

Ancak her anne benim gibi düşünmeyebilir. Evladının dini eğitim almasını reddedebilir. Bu da çok doğal bir hak. Korkum bundan sonra bu dersleri almayanlara karşı oluşacak önyargı ve buna bağlı yaşanacak çatışmalar. Kimine göre böyle bir tehlike yok ama bana göre var. Belki batıda, büyük şehirlerde daha az olur ama adım gibi eminim ülkenin geri kalan kısmında çok şiddetli bir mahalle baskısı yaşanacak. "Nerden biliyorsun?" demeyin sakın. Biliyorum. Çünkü bu konuda tecrübe sahibiyim. Hatırlarsanız. 12 Eylül sonrası 2 yıl kadar din dersleri seçmeli idi. Ben ortaokul ikideydim o dönem. Annem ya da babam asla baskı yapmadı ama sırf okulun popüler olan iki kızına uyum sağlamak adına girmedim 1 yıl din derslerine.

Ha bugünkü aklım olsa girerdim. O ayrı mesele. Ama o yıl biz 3 kız din dersine girmiyoruz diye çok sıkıntı yaşadık.

Din hocasının bakışlarını hatırlıyorum da! Aman aman… Üçümüz "öteki" gibiydik resmen. Dindar ailelerin çocukları, üstelik de yüzümüze baka baka hakaret ve küfür ederdi. İçlerinden birinin; "Hah kafirlerin sürtme vakti geldi!" sözleri hâlâ kulaklarımda. O yıl sonunda din dersleri zorunlu olmuştu. İtiraf edeyim. Olmasaydı da girecektim. Çünkü "mahalle baskısı" dayanılır gibi değildi. Düşünün. Biz bunu İstanbul’da üstelik de askeri vesayetin hâkim olduğu yıllarda yaşadık.

Bugün nasıl olur yaklaşım, tahmin etmek hiç zor değil! Doğruya doğru. Hükümetin bu seçmeli Kuran dersi konusunda daha derinlemesine düşünmesinde fayda var. Eğer hedef tam demokrasi ise. Modernlerin de endişelerine kesinlikle kulak vermeli.

Sabah
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme