Kudüs, İsrail Başkenti mi Olacak?

Olaylar
Haber: Samet Doğan İsrail milletvekillerinden Zevulun Orlev Kudüs’ün “Yahudi Halkının Başkenti” ilan edilmesi ile ilgili hazıladığı yasa tasarısını meclise sundu. İsrail parlamentosu...
EMOJİLE

Haber: Samet Doğan

İsrail milletvekillerinden Zevulun Orlev Kudüs’ün “Yahudi Halkının Başkenti” ilan edilmesi ile ilgili hazıladığı yasa tasarısını meclise sundu. İsrail parlamentosu Pazar günü “Kudüs İsrail’in Başkentidir” başlıklı yasa tasarısını ele alacak.

İsrailli Vekil, Kudüs şehriyle ilgili anayasadaki “Filistin toprakları üzerindeki işgal rejimin başkentidir” ifadesinin, “Kudüs, Yahudi halkının başkentidir” şeklinde değiştirilmesini istedi.

İsrail’de İbranice yayın yapan gazetelerden Maarif’in haberine göre, yasama ile ilgili bakanlık komisyonunun önümüzdeki hafta İsrail parlamentosu, Knesset üyesi Zevulun Orlev’in bu husustaki önergesini yeniden ele alacağını yazdı.

El- Cezire’de yapılan analizlerde ise, İslam dünyasının yoğun baskısı nedeniyle ABD’nin Kudüs konusunda İsrail’e olumlu yaklaşmadığını, bu yüzdende İsrail, Kudüs’ün başkenti olmasını garantilemek amacıyla yasanın onaylanmasının mümkün olabileceğini kadetti.

Orlev, iki yıl önce bunu önermiş ve o zamanki parlamento da önerinin Knesset’te okunmasını kabul etmişti. Knesset, o zamanki koalisyona zarar gelmemesi için önerinin oylamaya sunulmaması kaydıyla sadece okunmasını şart koşmuştu. Ancak vekil Orlev ve konuyu ikinci kez gündeme getirdi.

İsrail hükümeti, İslâmî tarihi eserlerini de “Tarihi Kültür Mirasına” alırken, İsrail parlamentosu da rejime bağlılık yeminini onayladı. Aynı zamanda İsrailli vekiller "Kudüs Yahudi halkının başkentidir" maddesini anayasaya koymaya çalışıyor.

on5yirmi5.com
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme