Kriz Bitti Lüks Harcamalar Yüzde 20 Arttı

Olaylar
Bayram Kaya’nın haberi   Pahalı tüketimin ilklerinden Beymen’in Genel Müdürü Elif Çaplı, 2010’u beklentilerin üzerinde kapattıklarını, bu yıl ise yüzde 30’luk bir büyüme ö...
EMOJİLE

Bayram Kaya’nın haberi

 

Pahalı tüketimin ilklerinden Beymen’in Genel Müdürü Elif Çaplı, 2010’u beklentilerin üzerinde kapattıklarını, bu yıl ise yüzde 30’luk bir büyüme öngördüklerini söyledi.

 

Kriz döneminde düşüşe geçen otomobil, giyim, aksesuar ve kozmetik ürünlerindeki lüks tüketimi 2010 yılında yeniden yükselişe geçti. 2007’de yaklaşık 170 milyar Euro’luk bir büyüklüğe ulaşan lüks tüketim, 2008-09 yıllarında yüzde 10’luk bir düşüş yaşamıştı. Krizin bitmesiyle satışlardaki yüzde 20’lik artış üreticilerin yüzünü güldürürken, piyasayı da hareketlendirdi. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) verileri de Türkiye’deki lüks tüketimin arttığını gösteriyor. Buna göre Mercedes’in binek oto satışları 12 bin 300’e, Ferrari’nin 23 adede, Bentley’in 14’e Maserati’nin 26 adete, Porsche satışları da yüzde 57,9’luk artışla 390 adede ulaştı.

 

Beymen Genel Müdür Elif Çaplı, Beymen’in Türkiye pazarında kazananlar arasında yer aldığına vurgu yaptı. Genel Müdür Çaplı, 2010’u beklentilerin üzerinde bir rakamla kapattıklarını açıkladı. Çaplı’ya göre Türkiye krizi çoktan atlattı ve sektörler normal dengelerine ve sağlıklı yapılarına yeniden dönüş yaptı. Çaplı, ayrıca ulaşılabilir lüks kavramının 2010 yılında da sıkı takipçisi olduklarını belirterek, lüksün ürün gruplarındaki payının artırılması için önemli adımlar attıklarını dile getirdi.

 

Basın mensuplarıyla bir araya gelerek 2010’u değerlendiren ve 2011 hedeflerini açıklayan Elif Çaplı, bu yıl yeni yatırım planları olduğunu söyledi. Beymen Genel Müdürü, hedeflerinin 2010 yılına oranla yüzde 30’luk bir ciro artışı olduğunu kaydederek, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de lüks tüketimin devamlı arttığını dile getirdi. Türkiye’de lüks sektörünün henüz küçük bir bölüm oluşturduğuna dikkat çeken Elif Çaplı, "Her krizde olduğu gibi bu dönemde de kazananlar ve kaybedenler oldu. Geleneği olan güçlü markalar bu dönemde öne çıkarken, internet üzerinden satışlarda ciddi artış gerçekleşti. Özellikle lüks ürünlerin internetten satın alınmasında hızlı bir büyüme yaşandı." dedi. Beymen.com’un Türkiye’nin lüks alışveriş sitesi olarak hizmet vermeye başladığını aktaran Çaplı, bu yolla çok sayıda şehre ve yeni müşterilere ulaştıklarını kaydetti. Bu arada Beymen, Kahire’deki mağazasının performansından memnun kalınca yurtdışında iki şube daha açma kararı aldı. Bu konuda çalışmaların devam ettiğini belirten Elif Çaplı, Kahire Beymen’e iki kardeş getirme konusunda kararlılıklarının devam ettiğini kaydetti.

 

İŞTE EN ÇOK SATAN PAHALI ÜRÜNLER

 

Vacherin Constantin saat 1.5 milyon dolar

 

Bentley Brooklands 645 bin Euro

 

Ferrari 458 378 bin Euro

 

Porsche 911 GT2 359 bin Euro

 

Vertu Signature (Cep telefonu) 310 bin dolar

 

Hermes Birkin (çanta) 148 bin dolar

 

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme