Kredi Kullanan Tüketiciye KKDF Müjdesi

Olaylar
Bakanlar Kurulu 28.10.2010 tarihli kararı ile tüketici kredilerinde KKDF oranları artırılmıştı. Sanayi Bakanlığı hakem heyetlerine gönderdiği genelgede tüketici lehinde karar vermelerini istedi. Peki ...
EMOJİLE

Bakanlar Kurulu 28.10.2010 tarihli kararı ile tüketici kredilerinde KKDF oranları artırılmıştı. Sanayi Bakanlığı hakem heyetlerine gönderdiği genelgede tüketici lehinde karar vermelerini istedi. Peki nasıl başvurulacak?

 

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı hakem heyetlerine yayınladığı genelge ile tüketici kredilerinde kaynak kullanımı destekleme fonu oranı yüzde 10’dan yüzde 15’e yükseltilmesinde tüketici lehine karar verilmesini istedi.

 

Bilindiği gibi 28.10.2010 tarih ve 27743 sayılı resmi gazete’de yayımlanan 2010/974 sayılı bakanlar kurulu kararı ile bankalar ve finansman şirketlerince kullandırılan tüketici kredilerinde kaynak kullanımı destekleme fonuoranı yüzde 10’dan yüzde 15’e yükseltilmiş ve bu karar yayımı tarihinde yürürlüğe girmişti.

 

Bakanlar kurulu’nun söz konusu kararında yeni oranın mevcut kredilere uygulanacağı konusunda herhangi bir ibareye yer verilmemesine rağmen maliye bakanlığınca Türkiye Bankalar Birliği’ne gönderilen 28.10.2010 tarih ve 97121 sayılı yazıda, yeni oranın kredi kullanım tarihine bakılmaksızın 28.10.2010 tarihinden itibaren tahakkuk ettirilecek faizler için uygulanması gerektiği belirtilmişti.

 

Bakanlık gelen tepkiler üzerine sonunda bu konuda tüketiciyi haklı bulan bir genelge yayınladı. Genelge ile alınan kararı tüketici lehine işlemesine karar verilerek geriye dönük işletilen yüzde 15’lik KKDF oranının tükecilere geri ödenmesine kararlaştırıldı.

 

Sanayi Bakanlığı Türkiye çapında tüketici hakem heyetlerine gönderdiği genelgede bankalarıngeriye dönük KKDF uygulamaların yönelik tüketici şikayetlerini kabul etmelerini istedi.

 

Buna göre,tüketiciler, 31 Ekim tarihinden önce geriye dönük işletilen yüzde 15’lik KKDF oranına bankalara itiraz ederek geri alabilecekler. Karar tarihinden önce yapılandırma yapanlarda bankalara ilgili genelgeyi gerekçe göstererek itiraz edebilecekler.

 

Tüketiciler Birliği Kurucu Genel Başkanı ve Tüketici Hakları Uzmanı Av. Mehmet Bülent Deniz, yaptığı açıklamada kredi kullanan 12 milyon kişiyi ilgilendiren bu gelişme ile ilgili olarak şunları söyledi:

 

"Daha önce kredi yapılandırması yapan kişilerinde 31 Ekim 2010 öncesi alınan yüzde 15 kesinti için bankalara başvurarak fazla alınan miktarı talep edebilecekler.Kredi yapılandırması yapmamış olanların ise bu süreçte bankaya mutlaka itiraz dilekçesi vermelerini gerekmektedir.Bankaların itiraza sessiz kalmalar halinde oturdukları ilçe kaymakanlıklarında bulunan Tüketici Sorunları Hakem Heyetine bildirimde bulunmalılar"

 

Deniz, iki hafta önce yayınlanan genelgeye rağmen başvuru sayısının 11 binlerde kaldığını belirterek kredi kullanan 12 milyon kişiyi haksız uygulamadan doğan geri alacakları için itirazda bulunmaya çağırdı.

 

Tüketiciler ne yapmalı?

 

1. KKDF konusunda ‘tüketiciler mutlaka bankalara ödemelerini ‘itirazi kayıtla’ yapmalıdır.

 

2. Hesaplarında taksitleri otomatik olarak kesilen tüketiciler dilekçeleri bankalara taahhütlü olarak kredi kullandıkları banka şubesine göndermeli veya elden vermelidirler’.

 

3. Tüketiciler bu dilekçelerde sanayi ve ticaret bakanlığının genelgesi ile danıştaya açılan iptal davası hatırlatılarak fazladan kesilen yüzde 5 KKDF tutarının iadesinin istenmelidir.

 

4. Tüketiciler, tüketici sorunları hakem heyetlerine başvurularak şimdiye kadar fazladan kesilen yüzde 5 KKDF tutarının iadesi ile bundan sonra kesilecek tutarların iptali ve fon tutarının artışı önceki düzeye çeken yeni ödeme planının kendilerine verilmesi hakkında karar alınmasının talep etmelidirler.

 

Gazeteport

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme