“Korsan Nevruz’un” İETT’ye Maliyeti

Olaylar
İstanbul’da izinsiz Nevruz kutlamaları sırasında çıkan olaylarda toplu taşıma araçları da zarar gördü.   İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, İstanbul’daki Ne...
EMOJİLE

İstanbul’da izinsiz Nevruz kutlamaları sırasında çıkan olaylarda toplu taşıma araçları da zarar gördü.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, İstanbul’daki Nevruz kutlamaları sırasında çıkan olaylarda çok sayıda toplu taşıma aracına büyük zarar verildiği bildirildi. Güvenlik nedeniyle bazı hatların güzerg’hlarında değişiklik yapıldığı ifade edilerek, olaylar sırasında 14 tanesi metrobüs hattında olmak üzere diğer hatlarla birlikte toplam 39 otobüsün göstericiler tarafından taşlanarak büyük hasar gördüğü bildirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürlüğü’ne ait çocuklar için
 trafik eğitim otobüsünün yakılarak hasar verildiğinin belirtildiği açılamada, "Metrobüs Hattında 5 adet iade validatörü Akbil cihazı, Güvenlik monosu, 1 adet raket camı, 42 adet üst geçitte ve üst geçit rampasında bulunan korkuluk camları, E-5 üzeri karşılıklı otobüs durağı camları göstericiler tarafından kırıldı. Yenikapı’dan Zeytinburnu sahile kadar olan hatta ise 42 otobüs durağı göstericiler tarafından parçalandı.
 
Ulaşım A.Ş İstanbul Metrosu hafif tramvay hattında ise 6 tramvay aracına göstericiler tarafından hasar verildi, vagonların çok sayıda camı karıldı. Çok sayıda Jeton Satış Makinesi ve turnikeler kullanılamaz hale geldi" denildi.
 
Hafif tramvay hattında ilk belirlemeleri göre 250 bin TL işletme gideri ve 200 bin TL ise maddi hasar tespit edildiği açıklandı. Yakılan otobüsün bedelinin 30,000 TL, servise çıkamayan araçların işletme kaybının 126.000 TL, zarar gören araçların malzeme + işçilik bedelinin 74,445 TL olmak üzere toplam 230,445 TL, duraklara verilen hasarın maliyetinin ise 168.000TL olarak hesaplandığı, İstanbul’da toplu ulaşıma verilen maddi zararın genel toplamının ise yaklaşık 1 milyon 80 bin TL olarak tespit edildiği ifade edildi.

Sabah