Kore Yarımadası Savaşın Eşiğinde

Olaylar
Güney Kore’deki Yeonypeong adasından yine top sesleri duyulduğu belirtildi. Güney Kore ABD ile tatbikat yapmasına ise Kuzey Kore, "Kore Yarımadası savaşın eşiğine sürüklenecek" diyerek...
EMOJİLE

Güney Kore’deki Yeonypeong adasından yine top sesleri duyulduğu belirtildi. Güney Kore ABD ile tatbikat yapmasına ise Kuzey Kore, "Kore Yarımadası savaşın eşiğine sürüklenecek" diyerek cevap verdi.

Kuzey Kore’nin top ateşiyle başlayan ve Güney’in de yanıt vermesiyle ısınan Sarı Deniz’de tansiyon yükseliyor. Kuzey Kore’nin bu hafta içinde top ateşi açtığı, Sarı Deniz’deki Yeonypeong adasından tekrar top sesleri duyulduğu bildirildi.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığından ismi gizli tutulmak koşuluyla açıklamada bulunan bir yetkili, adadan 2 kez top sesi geldiğini ve askeri yetkililerin olayın ayrıntılarını belirlemeye çalıştığını söyledi.

Öte yandan ABD’nin bölgeye tatbikat için uçak gemisi göndermesi Kuzey Kore’yi kızdırdı. Poyngyang rejimi, 28 Kasım Pazar günü yapılacak olan ABD-Güney Kore ortak askeri tatbikatın yarımadayı savaşın eşiğine getireceği konusunda uyardı.

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA tarafından duyurulan mesajda, "ABD ve Güney Kore ikilisinin ‘tetiğe basma sevdası’ yüzünden, Kore Yarımadası savaşın eşiğine sürüklenecek" ifadeleri yer aldı.

Kore yarımadasında, Salı günü Güney ve Kuzey Kore arasında karşılıklı ateş açılmasıyla patlak veren gerginliğin ardından ABD ve Güney Kore olayın geliştiği bölgede 28 Kasım Pazar günü ortak askeri tatbikat yapma kararı almıştı.

Tatbikata, ABD’nin nükleer uçak gemisi USS George Washington da katılacak.

NTV

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme