KOBİLER İÇİN E-TİCARET ETKİSİ

Olaylar
E-ticaret, genel tanım kapsamına bakıldığında ticaretin dijital ortamlar aracılığıyla yapılmasıyla ortaya çıkan bir kavramdır. Günümüzde internet erişiminin ve kullanımının artmasıyla e-ticaret yaygın...
EMOJİLE

E-ticaret, genel tanım kapsamına bakıldığında ticaretin dijital ortamlar aracılığıyla yapılmasıyla ortaya çıkan bir kavramdır. Günümüzde internet erişiminin ve kullanımının artmasıyla e-ticaret yaygın hale gelerek, sıkça kullanılmaya başlamıştır. Yapılan tüm araştırmalarda ön bir kuruluş olan Dünya Ticaret Örgütü, e-ticaret işlemlerinin yaygınlaşmasını ve piyasalar üzerindeki rekabette ekstra bir rol oynadığını ortaya koymuştur. Bu rekabet KOBİ’leri de etkileyerek, e-ticaretin hatırı sayılı bir yere gelmesi sağlanmıştır. KOBİ’ler için e-ticaret etkisi oldukça büyük boyutlardadır. Peki, KOBİ’ler için e-ticaret sistemi gerekli midir?

E-ticaret dünyayı saran ve piyasalar üzerinde etkili bir rolü olan sistemdir. TÜİK araştırmalarına bakıldığında da bu durum gözler önüne serilmektedir. Araştırmalara göre her dört kişiden biri günümüzde internet üzerinden alışveriş yapmaktadır. Bu nedenle KOBİ’ler için e-ticaret gerekli ve önemlidir. KOBİ’lerin şirketlerinde büyümeye gitmeleri ve rakiplerini her zaman etkili bir şekilde takip edebilmeleri için gereklidir. Genel ve kısa bir tanımla bu konuya değinilmesi gerekirse, KOBİ’lerin şirketlerinin varlıklarını sürdürebilmeleri için bu e-ticaret sistemini takip etmeleri ya da e-ticaret sisteminin içinde yer almaları gerekmektedir.

KOBİ’ler için e-ticaret 7/24 işleyen bir sistem olarak görülmesi gerekmektedir. Mağazanızın kapalı olduğu saatlerde, bir birey internet üzerinden istediği saatte alışveriş yapabilecektir. Satışlarınız yalnızca mağazalarınızın açık olduğu saatlerde değil, kapalı olduğu saatlerde de gerçekleşerek her geçen gün büyüme oranınızı artırabilirsiniz. Bu süreç içerisinde de maliyetleriniz düşerek verimliliğiniz artarak sizlere artı bir şekilde geri dönüş yapacaktır.

Gelişen teknolojinin bir ürünü olan e ticaret, herhangi bir ürününüzü yalnızca hedef kitleye değil birçok farklı kişiye sunabileceğiniz bir ortam sağlıyor. Müşteri ve satıcı arasında KOBİ’ler için etkili bir iletişim ağı kurulan e-ticaret içerisinde firmanız her geçen gün sizlere farklı bir kazanç yolu açabilecektir. Aynı zamanda bilgi teknolojileri kullanımı içerisinde yer alan sizlerden alışveriş yapan ya da e-ticaret sitenizi inceleyen müşterilerin ilgi alanlarını ve bilgilerini kaydederek, müşteriye özel çalışmalar yapmak sizlere büyük artılarla geri dönecektir. KOBİ’ler için e-ticaret oldukça önemli bir sistem olmasıyla birlikte, gelişen dünya da var olmanızı sağlayacak bir sistemdir.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme