Kıyafet özgürlüğüne 12 milyon imza

Olaylar
Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, geçen yıl mart ayında başlattıkları ”Özgürlük İçin 10 milyon İmza” kampanyasında 12 milyon 300 bin imzaya ulaştıklarını belirterek, kampanyaya deste...
EMOJİLE

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, geçen yıl mart ayında başlattıkları ”Özgürlük İçin 10 milyon İmza” kampanyasında 12 milyon 300 bin imzaya ulaştıklarını belirterek, kampanyaya destek olanlara teşekkür etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in toplantıya salondaki kadınlara gül dağıtarak geldiğini belirten Gündoğdu, şöyle konuştu:
”Sayan Bakanımızın bu toplantıya gül dağıtarak gelmesini 12 milyon 300 bin dilekçeye, kesin ‘evet’ deme sinyali olarak alıyorum. 1930’da kadına seçme, 1934’te seçilme hakkını vermişiz, 2013’te ne giyeceğini seçme hakkını hala vermiyoruz. Başörtülü kadın, cumhurbaşkanı, başbakan, milletvekili, belediye başkanı eşi olabilir ama bunların kendisi olamaz. Bu eş kontenjanından birey olmadır ki buna önce Çalışma Bakanımızın bizlerle beraber karşı koyması lazım. Çünkü kadın erkek birer bireydir, eğitim, çalışma, siyaset hakkı, cinsiyetlere göre şekillenemez. Dolayısıyla cinsiyet ayrımcılığının sona ermesini istiyoruz.”

Bakan Çelik de sendikalardan sorumlu bakanlık olmaları nedeniyle Memur-Sen’in imzaların teslimi konusunda kendilerini tercih ettiğini belirterek, imzaların Bakanlar Kurulu’na ulaştırılması için üzerlerine yüklenen sorumluluğu yerine getireceklerini bildirdi.

Kadınların sendikal yaşamda yer almalarının önemine vurgu yapan Bakan Çelik’in ”Doğrusu Memur-Sen yönetimindeki iki kadın arkadaşımızı sağımıza solumuza aldık, toplantıyı birlikte gerçekleştiriyoruz. Eğer bu olmamış olsaydı biraz daha ağır cümleler kullanacağımı da burada belirtmek istiyorum. Onun için sayılarının da sendikal yönetimde artmalarını istiyorum. Ahmet Bey, yanlış anlamaz inşallah ama bir bayan genel başkandan da alabilirdik, bu dilekçeleri” şeklindeki sözleri, salonda gülüşmelere neden oldu.

Bakan Çelik’in, ”Olayı, hak arama ve bu taleplerin boyutunu ifade etmek açısından söylüyorum. Kadınlarımızın bu anlamda her alanda önlerinin açık olmasının ifadesi anlamında bu cümleyi söylemiş oluyorum” demesi üzerine söz alan Ahmet Gündoğdu ise ”Yeter ki bu sorun çözülsün, dilekçeleri bayan bir bakana vermemizle, bayan bir genel başkanının vermesi arasında bir fark yok” esprisinde bulundu.

AA