Kış Geri Geliyor

Olaylar
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, hafta sonu hava sıcaklığının yağışlarla birlikte 6-10 derece azalacağını bildirdi. Çağlar, yaptığı açıklamada, yurdun batı bölgelerinin bugün yağı...
EMOJİLE

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, hafta sonu hava sıcaklığının yağışlarla birlikte 6-10 derece azalacağını bildirdi. Çağlar, yaptığı açıklamada, yurdun batı bölgelerinin bugün yağışlı havanın etkisine gireceğini, akşam saatlerinde Trakya’da başlayacak sağanak ve gök gürültülü yağışların yarın Marmara’nın doğusu (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Balıkesir, Yalova ve Bilecik), Karadeniz, İç Anadolu’nun doğusu ile Ankara, Eskişehir, Afyon ve Kütahya çevrelerinde etkili olacağını söyledi.

Hava sıcaklığının bugün İç ve Doğu Anadolu bölgelerinde 2 ila 4 derece artacağını, yarın ise Marmara, Ege, Batı Karadeniz ve İç Anadolu’nun batısında yağışla birlikte hissedilir derecede (6-10 derece) azalacağını belirten Çağlar, sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların yarın Kocaeli, Sakarya, Düzce, Zonguldak, İnebolu, Bartın ve Sinop çevrelerinde kuvvetli olacağını bildirdi. Çağlar, cumartesi akşam ve pazar günü rüzgârın, Marmara, Ege ve Batı Karadeniz’de kuzey ve kuzeybatı yönlerden saatte 30-50 kilometre hızla kuvvetli şekilde, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Zonguldak, İnebolu, Bartın ve Sinop çevrelerinde kuvvetli yağış anında saatte 50-70 kilometre hızla, kısa süreli fırtına şeklinde eseceğini kaydetti.

KARADENİZ’DE ETKİLİ
Yağışlı havanın pazartesi günü Karadeniz, İç Anadolu’nun doğusu ile Kocaeli ve Sakarya çevrelerinde etkisini sürdüreceğine işaret eden Çağlar, sıcaklıkta beklenen hissedilir derecede azalma, kuvvetli gök gürültülü sağanak ve kısa süreli fırtınanın oluşturacağı ani sel, taşkın, su baskını, yıldırım düşmesi, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması gerektiğini belirtti.

METEOROLOJİ’DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; gece saatlerinde Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın ve Düzce çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Ani sel, su baskını, taşkın vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmaları gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; gece saatlerinden itibaren Marmara ve Kıyı Ege’de kuzey ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden kuvvetli (30-60 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Deniz ulaşımında aksamalar, vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olmaları gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE BUGÜNÜN HAVA TAHMİNİ

MARMARA: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı çok bulutlu, öğleden sonra Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ, akşam ve gece saatlerinde bölgenin güney ve doğusu (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik) sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; gece saatlerinde Kocaeli ve Sakarya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; gece saatlerinden itibaren bölge genelinde kuzey ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden yer yer kuvvetlice (40-60 km/sa) esecek.

EGE: Az bulutlu ve açık, akşam saatlerinden sonra bölgenin kuzey ve iç kesimleri (İzmir, Manisa, Kütahya, Uşak, Afyonkarahisar) parçalı bulutlu geçecek. Rüzgar; gece saatlerinden itibaren Kıyı Ege’de kuzey ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden yer yer kuvvetlice (30-50 km/sa) esecek.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık, öğle saatlerinde Doğu Akdeniz’in iç kesimleri parçalı bulutlu geçecek.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık, akşam saatlerinden sonra bölgenin kuzeybatı kesimleri (Ankara, Eskişehir, Çankırı, Kırıkkale) parçalı bulutlu geçecek.

BATI KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı çok bulutlu, gece saatlerinde Zonguldak, Bartın, Düzce, Bolu ve Karabük çevreleri sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; gece saatlerinde Zonguldak, Bartın ve Düzce çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, öğleden sonra Doğu Karadeniz, gece saatlerinden itibaren bölge geneli parçalı bulutlu geçecek.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, öğleden sonra bölgenin doğusu (Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Van ve Hakkari) parçalı bulutlu geçecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık geçecek.

Sabah

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme