Kılıçdaroğlu’nun A takımında 2 ilginç detay

Olaylar
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kurultaydan bu yana çalışmasını sürdürdüğü yeni Merkez Yönetim Kurulu (MYK) listesini dün açıkladı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı listede iki ilginç det...
EMOJİLE

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kurultaydan bu yana çalışmasını sürdürdüğü yeni Merkez Yönetim Kurulu (MYK) listesini dün açıkladı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı listede iki ilginç detay dikkatlerden kaçmadı. Kılıçdaroğlu, Tekin’in istifa etmesine sebep olan Nihat Matkap ve Erdoğan Toprak’ın görevlerini değiştirdi. Daha önce yaptığı açıklamalarda MYK’da milletvekili sayısının az, kadın yönetici sayısının çok olacağını söyleyen CHP lideri bu sözünü tutamadı. MYK’da 14 milletvekili yer alırken, kadın yönetici sayısında da artış olmadı. 

İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, istifa ettiği göreve yeniden atandı. İlk MYK toplantısı bugün yapılacak. Kılıçdaroğlu, son dakikaya kadar kesin listenin tamamından kimseyi haberdar etmedi. MYK listesinin açıklanma biçimi, Kılıçdaroğlu’nun ‘Artık ikinci üçüncü adam yok’ mesajını yansıttı.

18 kişilik yeni liste ‘alfabetik sıraya’ göre açıklandı. Daha önce, partide “ikinci” adam olarak algılanan örgütten sorumlu genel başkan yardımcılığı ve “üçüncü” adam konumundaki idari ve mali işlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı listenin ilk iki sırasında yer alırdı.

14 VEKİL 4 KADIN

Yeni MYK’nın dikkat çeken gelişmesi, Gürsel Tekin’in yeniden yönetime girmesi oldu. Kılıçdaroğlu, Tekin’in istifasına gerekçe olarak gösterilen genel başkan yardımcıları Nihat Matkap ve Erdoğan Toprak’a yeni MYK’da da yer verdi ancak görev alanlarını değiştirdi.

Bu görevlendirme için “işçi, işveren sendikaları ve meslek kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları” üçe ayrıldı. İşadamı kimliği olan ErdoğanToprak, TİSK, TOBB, TÜSİAD, TESK gibi işveren sendikaları ve meslek kuruluşlarından sorumlu olacak.

Kılıçdaroğlu’nun SSK Genel Müdürlüğü döneminde Çalışma Bakanlığı koltuğunda oturan Nihat Matkap ise örgütten, TMMOB, TTB, TBB, ÇYDD gibi sivil toplum örgütleri ve meslek kuruluşlarına kaydırıldı.

Mevcut MYK’daki Yakup Akkaya da, işçi ve memur sendikaları ile emekli derneklerinden sorumlu olacak.

Kılıçdaroğlu’nun “milletvekillerine daha az yer vereceğim” demesine rağmen yeni yönetimde 14 milletvekili yer aldı. Kadın yönetici sayısında artış olmadı. Eski MYK’daki gibi yeni yönetimde de 4 kadın görev aldı.

Karayalçın’ı çizdi

Kılıçdaroğlu, kurultayda en çok oy alan ilk 5 isimden Keskin, Koç, Oran ve Pavey’e yeni MYK’da yer verirken, Murat Karayalçın’ın yönetim dışı kalması dikkat çekti.

Bugün

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme