Kılıçdaroğlu: Sabotaj ciddi bir iddiadır…

Olaylar
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ”Sayın Başbakan ‘meraktan bir asker bunu eline aldı’ diyor. Bir asker bunu yapmaz. Sayın Başbakan’ın açıklaması benim ‘sabotaj iddia...
EMOJİLE

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ”Sayın Başbakan ‘meraktan bir asker bunu eline aldı’ diyor. Bir asker bunu yapmaz. Sayın Başbakan’ın açıklaması benim ‘sabotaj iddiası çok güçlüdür’ söylemimi doğruluyor. Bu açıdan sayın Başbakan’a teşekkür ederim” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, A Haber Ankara temsilcisi Murat Akgün’ün gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

"SABOTAJ KUŞKUSU AĞIR BASIYOR"

Binbaşının tutuklanma gerekçesi nedir, yüklenen suç nedir ayrıntılarını bilmiyoruz. Ama önümüzdeki günlerde bunlar ortaya çıkacaktır. Eğer ben kalkıp şunu söyleseydim; efendim mühimmat deposunda bir asker meraktan eline el bombasının aldı o yüzden patlama oldu deseydim, herhalde tüm Türkiye benimle alay ederdi. Derdi ki nasıl olur ki bir asker eline meraktan el bombası alacak ve mühimmat deposu patlayacak. Ben olaya başından itibaren, dikkatli bir süreç içerisinde bakmaya özen gösterdim. Fakat bakın, olayın başlangıcında daha alevler sönmeden sayın valinin bu bir kazadır açıklaması var. Arkasından belediye başkanının, arkasından Sayın Veysel Eroğlu’nun El bombası düşmüş ve bir kaza sonucu patlama olmuş ve bu patlamayı küçümseyerek Hindistan’da da Pakistan’da da bunlar olabilir diye bir açıklaması vardı. Arkasından Sayın Ertuğrul Günay’dan bir açıklama geldi "bu işin soruşturmasını askerlere vermeyin askerler bunu kapatabilirler" dedi. Biz de sorumlu bir yurttaş ve parti olarak, bizde bu konuları araştırdık. Pek çok kişiyle konuştuk. Emekli yetkililerle konuştuk. Geldiğimiz nokta da şuydu Bu olayda sabotaj kuşkusu çok ağır basıyor.

"O PİM ANCAK KASITLI ÇEKİLEBİLİR"
Bir mühimmat deposunda patlama nasıl, hangi gerekçeyle olur? El bombası yere düştüğü zaman bir patlama olur mu? Hükümet kanadından gelen tüm ayrıntıları topladığınız zaman, halka verilen bilgilerin doğru olmadığını gördük. Yapılan tüm açıklamalar yalandı. El bombası yere düşerek mühimmat deposu infilak etmez efendim, el bombası düştüğünde patlama olmaz. El bombasının askerlerin sürekli yanında taşıdıklarını, onunla uyuduklarını, yattıklarını, kalktıkları hep bunu biliyoruz. Bazı haberci arkadaşların ellerine el bombalarını alarak haber yaptığını biliyoruz. Düşünün o kadar uzağa düşen el bombası patlamıyor. Bütün kuşkulara baktığınız zaman verilen bilgiler yanlış. Sabotaj ihtimali çok yüksek. Şimdi Sayın Başbakan ‘meraktan bir asker eline aldı’ diyor. Bir asker mühimmat deposunda, bir el bombasını meraktan alıp pimini çekmez. Başbakan’ın açıklaması, benim sabotaj iddiası çok güçlüdür söylemimi doğruluyor. O pimi çeken asker, Herhalde merak dolayısıyla çekmemiştir. O pimi çekmek mühimmat deposunda ancak kasıtla çekilebilir eğer doğruysa bu haber.

"KAZA OLMASI DAHA DA VAHİMDİR"
Sabotaj ciddi bir iddiadır, fakat kaza olması bunu hafifletmez, o daha da vahimdir. Bizim aradığımız şu: Halka neden siz doğru bilgileri vermiyorsunuz. Kaza süsü vermek istiyorlar. Bu doğru değil. Patlama ile ilgili bilgiler, araştırmalar, veriler, ele geçecek delilleri uzmanlar değerlendirecek.

"BU FİLMLERDE BİLE OLMAZ"
Başbakana, meraktan saikiyle pimi çeken asker bilgisini verenler sayın Başbakanı aptal durumuna düşürmemiştir. Bir asker, yıllarını askerlik hizmetine vermiş bir asker, mühimmat deposunda, merak saikiyle el bombasını alıp pimini çekmez. Bu filmlerde bile olmaz. Hayatın olağan akışına %100 ters bir haberdir bu. Böyle bir şey olmaz zaten.

DOKUNULMAZLIK TARTIŞMASI

"İKİ PARTİNİN OYLARI YETİYOR, KALDIRSINLAR"
MHP ve AK Parti’nin oyları yetiyor. Birleşip kaldırsınlar dokunulmazlıkları. Bizim görüşümüz belli. Kendi görüşümüzde ısrar ederiz. Biz oylamaya gireriz, neden girmeyelim. Burada grup kararı alınmıyor. Gizli oylama yapılıyor zaten. Herkes gidip kendi vicdani kanaatine göre oyunu verecektir.

"BULUNDUĞUMUZ KOŞULLAR SIRADAN DEĞİLDİR"
Öfkeyle kalkan zararla oturur diye bir atasözümüz var. Olayları soğukkanlı değerlendirmemiz lazım. Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar sıradan koşullar değildir. Türkiye zor koşullarda. Bu süreç içerisinde bizim daha soğukkanlı davranmamız gerekiyor. Olaylardan yola çıkıp yasal düzenleme yapmak doğru değildir.

ahaber.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme