Kılıçdaroğlu, İzmir’den Sarkozy’e Seslendi

Olaylar
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Franca Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin düşünce özgürlüğüne kelepçe vuran bir anlayışa sahip olduğunu belirterek, ”Düşünce özgürlüğüne kelepçe vuran bir anla...
EMOJİLE

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Franca Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin düşünce özgürlüğüne kelepçe vuran bir anlayışa sahip olduğunu belirterek, ”Düşünce özgürlüğüne kelepçe vuran bir anlayışı 21. yüzyılda kabul etmemiz mümkün değil” dedi.

Selçuk ilçesinde parti otobüsüyle vatandaşları selamlayan Kılıçdaroğlu, Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür’ü makamında ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu, ziyaretin ardından belediye önünde toplanan vatandaşlara, parti otobüsünün üzerinden hitap etti.

Konuşmasına, ”Aslında korsan bir miting yapıyoruz. İçeriye girmeye hazır mıyız? Hep beraber ‘Silivri Toplama Kampı’na gidelim mi? Almazlarsa namerttirler zaten” sözleriyle başlayan Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin düşünülenden çok daha kötü yönetildiğini, ülkede düşünce özgürlüğünün olmadığını ileri sürdü.

Van’daki depremin üzerinden 65 gün geçtiğini, ancak hala depremzedelerin yazlık çadırlarda olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, ”Depremden kurtulanların da çadır yangınlarında öldüğünü, çocukların hayatını kaybettiğini” dile getirdi.

Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

”Bu kadar kötü yöneten, bu kadar beceriksiz bir hükümet belki hiç gelmedi. Biz şu anda özgürce düşünmek, haklarımızı aramak; sadece bizim için değil, insan olan herkes için düşünce özgürlüğünü istemek durumundayız.

Fransa’nın durumunu biliyorsunuz. Onların tarihinde Voltaire denilen bir düşünce adamı var. Voltaire der ki, ‘Ben sizin gibi düşünmüyorum ama sizin düşündüklerinizi açıkça ifade edebilmeniz için her türlü çabayı göstereceğim’ diyor. Çünkü Voltaire, bir düşünce adamı. Geliyoruz şimdiye, Sarkozy’ye geliyoruz. Düşünce özgürlüğüne kelepçe vuran bir anlayış. Bu anlayışı 21. yüzyılda kabul etmemiz mümkün değil. Hiçbir düşünceye kelepçe vurulamaz. Mevlana der ki, (Düşünceler kuş gibidir. Onlar özgürce uçarlar).”

Bu düşüncelerden hareketle evrensel bir insan hakkı olan bir düşüncenin, şu veya bu şekilde yasaklanmasının doğru olmadığına dikkat içeken Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

”Sarkozy’nin yaptığıyla gazetecilerin toplanıp hapse atılması arasında hiçbir fark yok. Basılmamış kitabın toplatıldığı ülkede demokrasiden söz edilebilir mi? Medya üzerinde büyük bir baskı var. Bir yurttaşın özgürce haber alma hakkına medya sansürüyle müdahele edilen ülkede demokrasiden söz edilebilir mi?. Demokrasi, özgürlük, adalet, kadın-erkek eşitliği hepsini istiyoruz. Hepsi bizim hakkımız. O hak Selçuk’ta da bizim hakkımız, Hakkari’de de, Diyarbakır’da da, Trabzon’da da bizim hakkımız.”

-Bedeli askerlik-

Kılıçadaroğlu, parti olarak seçim olmadığı halde daha fazla çalışacaklarını, daha fazla insanlara gideceklerini belirtti.

Bedelli askerlik konusuna da değinen Kılıçdaroğlu, ”Bu ülkede işsizlik, yoksulluk varsa bu ülkede gencecik çocuklar askerliğini yapıp gelip aylarca yıllarca işsiz kalıyorsa, ‘bastır 30 bin lirayı al tezkereyi’ düşüncesi eğer bu topluma şırınga edilmeye çalışılıyorsa hep beraber buna itiraz edeceğiz” dedi.

AA