Kaymakam’dan HDP’lilere tokat gibi cevap

Olaylar
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve milletvekillerinin de aralarında bulunduğu bir grup partili, Tekel, Konak ve Mescit mahallelerinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının devam ettiği Silvan ilçesi...
EMOJİLE

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve milletvekillerinin de aralarında bulunduğu bir grup partili, Tekel, Konak ve Mescit mahallelerinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının devam ettiği Silvan ilçesinde, yasağın sürdüğü mahallelere yürümek istedi. Polis, Diyarbakır Caddesi üzerinde bir araya gelen gruba, dağılmaları yönünde anons yaptı. Ancak grup ısrarla yürümek isteyince polis müdahale etti. Bunun üzerine ilçede olaylar çıktı. Olaylarda, Üstün Güneş isimli bir partili nereden geldiği belirlenemeyen bir kurşunun kendisine isabet etmesiyle yaralandı. Silvan İlçe Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Güneş, burada yapılan ilk müdahalesinin ardından Diyarbakır’a sevk edildi. İlçede gerginlik sürüyor.

Diyarbakır Caddesi’nde toplanan ve aralarında Yüksekdağ, Baluken, Kürkçü ve Uca’nın bulunduğu grup, yasağın uygulandığı Konak Mahallesi’ne doğru yürümek istedi. Yürümekte direnen gruba, polis havaya uyarı ateşi açarak müdahale etti.
Bu arada bölgeye gelen Silvan Kaymakamı Murat Kütük ile HDP milletvekilleri arasında tartışma yaşandı.

KAYMAKAM’DAN TOKAT GİBİ CEVAP

Yenişafak’ın haberine göre Kaymakam Kütük’ün “Bir ülkenin üç mahallesinde kırk tane hendek kazılıp elli tane bomba yerleştirilirse güvenlik güçleri girer” sözlerine karşılık, HDP Diyarbakır Milletvekili Baluken “Bizim muhatabımız değilsin” deyince, Kaymakam Kütük de “Siz de bizim muhatabımız değilsiniz” ifadelerini kullandı.
Kütük, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Arkadaşlarımız hendekleri kapatıyor. Bizim emniyetin kepçesi yok. Biz çevreden aldığımız imkanlarla o hendekleri kapatmaya çalışıyoruz. Bize yardımcı olursanız bu hendekler en kısa sürede kapatır ve yasağı da kaldırırız. Belediyeler bizim devletimizin kurumu değil midir, niye yardımcı olmuyorsunuz? Eğer Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin iş makinesi yoksa diyecek bir şey yok.”