Kayıt dışı jürisindeki ilginç isim

Olaylar
Kayıtdışı ile etkin mücadeleye hazırlanan Maliye Bakanlığı çözümün adresini belirledi. Kayıtdışılık sorununun çözümüne katkı sunacak projeler Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından ödüllendirilecek...
EMOJİLE

Kayıtdışı ile etkin mücadeleye hazırlanan Maliye Bakanlığı çözümün adresini belirledi. Kayıtdışılık sorununun çözümüne katkı sunacak projeler Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından ödüllendirilecek.

Hangi projenin ödüle layık olduğunda ise sanatçı Cem Yılmaz etkili olacak. GİB tarafından yedi kişilik Seçici Kurul listesine dahil edilen ünlü komedyen diğer altı üye ile birlikte projeyi değerlendirecek. Katılımcılar yarışmaya kayıt dışı ekonomiyle mücadele konusunda özgün ve uygulanabilir projelerle başvuracak. Projeler, akademik ve genel olmak üzere iki ayrı kategoride yarışacak, "Seçici Kurul" tarafından değerlendirilecek ve her bir kategoride ilk beş dereceye girenlere para ödülleri verilecek. Birincinin ödülü 25 bin lira olarak belirlendi. Kurul’da Maliye’nin teklifini kabul eden Yılmaz’ın yanı sıra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, GİB Başkanı Mehmet Kilci ve Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Murat Tuncer gibi isimler de yer alıyor. Yarışmaya son başvuru tarihi ise 16 Kasım. Maliye’nin başı sıkıştığında ekran yüzü olarak ön plana çıkan Cem Yılmaz, kira gelirlerinden elde edilen vergileri artırmak için de Bakanlığa yardımcı olmuştu. Ünlü komedyen Türkiye’nin en çok gelir vergisi ödeyen sanat dünyası temsilcileri arasında yer alıyor. 2010 yılı için ödenecek vergi rekortmenleri listesinde geçen yıl ilk 100 arasında sanat dünyasından üç isim yer almıştı. 2 milyon 819 bin 388 lira vergi tahakkuk eden Acun Ilıcalı listeye kırk beşinci, sanat dünyasında ismi Seda Sayan olarak bilinen Aysel Gürsaçer 2 milyon 192 bin 769 lira ile yetmiş ikinci, Yılmaz ise 1 milyon 984 bin 806 lira ile sekseninci sıradan girdi.

ZAMAN