Kardeş Öcalan: Türkleri kızdırmayın

Olaylar
Öcalan hükümetin CHP’ye daha uzlaşmacı yaklaşarak, ana muhalefetin mutlaka sürece katılmasını da istedi. BDP ve DTK’nın organize ettiği ‘Abdullah Öcalan’ın Doğum Günü’ ku...
EMOJİLE

Öcalan hükümetin CHP’ye daha uzlaşmacı yaklaşarak, ana muhalefetin mutlaka sürece katılmasını da istedi.

BDP ve DTK’nın organize ettiği ‘Abdullah Öcalan’ın Doğum Günü’ kutlamalarına Halfeti’nin Ömerli Köyü’nde evsahipliği yapan Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan’dan Ak Parti hükümetine, "CHP bu sürece en büyük katkıyı yapacak aktörlerden biri. Hükümet eğer süreci götürecekse CHP’nin üzerine daha yumuşak gitmeli ve sürece katmalı" çağrısı geldi. Kardeş Öcalan, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ‘Çözüm Süreci’ olarak nitelendirdiği yeni müzakere sürecini koordine eden MİT ile ilgili olarak "Hani ‘MİT Öcalan’ı kandırıyor’ diyorlar ya Abdullah Öcalan’ı kandırmıyor, samimi. Öcalan da ‘Buraya gelen heyet samimi ama bunlar tek güç değil’ demişti" görüşünü iletti. Kardeş Öcalan, özetle şunları söyledi:

CHP SÜRECE KATILMALI
"Hükümetin de görevi zor. Karşısında iki muhalefet partisi var. CHP’nin şu andaki çizgisi de net değil ama hükümet umarım normal bir tavır sergilerse, CHP de yumuşayabilir. Hükümet CHP’ye daha uzlaşmacı bir şekilde yaklaşmalı. Bu yapılırsa CHP sürece daha fazla katkı sağlayabilir. Süreç şu an için iyi gidiyor. Ancak sürecin yarın ne olacağı da belli değil. Çok provokasyonlar olabilir. Bu noktada sorunun ismini doğru koymak gerekir. Sorun ‘Güneydoğu Sorunu’ değil ‘Kürt Sorunu’ olarak kabul edilmeli. 90 yıldır inkar edilen bir sorun. Bu sorunun çözümü konusunda da Öcalan sonuna kadar katkı koyacaktır. Ancak sorunu çözerken Türkleri de kızdırmamak gerekir.

HALK ÖCALAN’IN ARKASINDA
Abdullah Öcalan samimidir. Türkiye’deki yapıyı biliyor, Kürtlerin yapısını da onun kadar çözen yoktur. Öcalan bu sorunu çözemezse kimse çözemez. Öcalan gücünü halktan alıyor. Halk arkasında. Halkın Öcalan’ın arkasında olması sorunun demokratik yollarla çözümü için önemli. Hak verilmeden çözülmek istenirse de, sorun kangrene döner. Bu insanları iyi tanıyorum. Elbette herkeste biraz endişe var ancak Öcalan’ın arkasındalar."

Haber 7
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme